Alaposan felkavarta az állóvizet az ellenzéki oldalon Bajnai Gordon október 23-ai színre lépése, s a volt kormányfő először még választói mozgalomról beszélt, majd január 10-én kiderült, hogy mégis párttá szeretnének alakulni. Időközben az MSZP is észbe kapott, és november végén ellenzéki egyeztetéssorozatot hirdetett, amely január 2-án vette kezdetét. Ezen ugyan az LMP és 4K! nem vesz részt, de Kuncze Gábor és Schmuck Andor boldogan foglalt helyet az asztalnál. Az egyeztetésekbe azonban hamar üröm vegyült, mivel Bajnaiék a gazdasági kérdésekről egyelőre nem kívánnak tárgyalni.
A korábbi MSZP–SZDSZ-érdekcsoportok közötti hatalmi újraosztozkodásról van szó a mostani ellenzéki tárgyalásokon – hangsúlyozta az MNO-nak Kiszelly Zoltán politikai elemző. Úgy látja, a konkrét egyéni képviselői és listás helyekről csak az egyeztetések legvégén fognak megállapodni. Jelenleg azon megy a verseny, hogy ki tud több szövetségest és kompetenciát, illetve szavazói támogatást felmutatni, és ennek függvényében dőlhetnek el a képviselőjelölti helyek, mondta a szakértő.
Olyan mint a vízilabda
Itt nem teljesen a korábbi MSZP-ből kiszakadt csoportok újraelosztási küzdelméről van szó, mivel például az Együtt 2014-ben is vannak olyan személyek, akik nem vettek részt a korábbi szociálliberális kormányzásban – mondta el az MNO-nak Gyömöre Máté, a Magyar Progresszív Intézet (MPI) elemzője. Úgy látja, ezek közé sorolhatóak a Magyar Szolidaritás Mozgalom és a Milla képviselői, de kétségtelen tény, hogy ideológia alapján a tárgyaláson részt vevők a baloldali világból érkeztek.
Kiszelly szerint azért kell most a közvélemény-kutatásokban erőt felmutatni, hogy minél jobb pozícióba kerüljön az adott szervezet a helyek elosztásánál. A kompetenciák kapcsán a politológus megjegyezte, hogy a gazdasági egyeztetésre például azért nem ment el az Együtt 2014, mivel ezt a témát teljes mértékben szeretnék kisajátítani a maguk számára. „Az egész olyan, mint a vízilabda, a felszínen mosolyognak egymásra, miközben a víz alatt rugdossák egymást.”
A kormányzóképesség a tét
Nyilván minden ilyen összefogás két lépcsőben működhet: egyrészt a választáson való közös indulás esetében nincs szükség komolyabb egyeztetésekre a programok között, a koalíciós kormányzás esetében viszont már nem ez a helyzet – hívta fel a figyelmet Gyömöre. Szerinte Európában számos ilyen, szélesebb koalíció működött, de ha a programok között nincsen legalább minimális egyezés, akkor egy ilyen összefogás esetében a kormányzóképesség meglehetősen félre tud siklani.
Gyömöre szerint a mostani egyeztetés arról is szól, hogy a szereplők nem csak egy választásra állnának össze, közös kormányprogram alapjait próbálják most lefektetni, hogy ne egy esetleges koalíciós kormányzás alatt kerüljenek felszínre a viták. A későbbiekben fontos kérdés lesz, hogy egyes pozíciókra milyen emberek kerülnek, most puhatolózás zajlik, és mindenki igyekszik a saját helyzetét erősíteni. Optimális esetben ez a fajta helyezkedés be is fejeződhet a képviselői helyek elosztásáig, de vélhetően a személyi vitákat egyik ellenzéki erő sem szeretné hónapokig elnyújtani – hangsúlyozta a szakértő.
Minimalizálnák a vitákat
A legnagyobb kérdés, hogy az adott szervezetek mennyire lesznek képesek a saját híveiket mozgósítani annak érdekében, hogy egy másik baloldali pártra szavazzanak, ezért is fontos, hogy a nyilvánosság előtt zajló vitát a lehető minimális szintre korlátozzák, mondta Gyömöre. Ha minél kevesebb vita jelenik meg, akkor könnyebb a híveket arra rábírni, hogy a másik erőre voksoljanak – zárta szavait az MPI elemzője.
Több politikai kockázat is rejlik az Együtt 2014 alkotmánytervezetében, melyből megosztó liberális világkép rajzolódik ki – derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb elemzéséből. Egy 2008-as típusú IMF-hitelmegállapodásra való készülődés körvonalazódik a koncepcióból. Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, Bajnaiék legfrissebb javaslatából az is hiányzik, hogy házasság férfi és nő között jöhet létre.
Bajnai Gordon nem akar lemaradni a buszról, még kellemetlen utastársakat is elvisel az Együtt 2014 ősz óta tartó osztálykirándulásán csak azért, hogy a 2014-es bizonyítványosztáskor ne kelljen bukással szembesülnie.
A január 9-ei ellenzéki egyeztetésre a fideszes képviselők mindösszesen egy kérdéssel reagáltak: „Mennyire hiteles olyan emberek alkotmányozó szándéka, akik önként vonultak ki a magyar emberek által választott Országgyűlésben lezajlott alkotmányozási folyamatból?”
Rogán Antal január 6-án a Hír TV Versus című műsorában az ellenzéki mozgolódás kapcsán arról beszélt: „Ugyanazok az emberek térnek vissza ugyanazokkal a programokkal, akiket egyszer már láttunk, akik az országot tönkretették, és ugyanúgy nem baloldali politikát hirdetnek.” Az összes tervükben az szerepel, ami a családok számára rossz: lesz személyijövedelemadó-emelés és ingatlanadó, mondta a politikus. „Mindent, amit az IMF megpróbált ránk erőszakolni, azt megteszik, és visszaemelik, sőt túl is emelik a rezsiköltségeket, mert a cégek oldalán állnak.”