Nem erről volt szó: Bajnaiék csapatából mégis párt lesz

Párttá alakul a Bajnai Gordon fémjelezte Együtt 2014 választói mozgalom. A zászlóbontáskor azonban még csak az összefogást szorgalmazta a politikus.

2013. 01. 10. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkerülhetetlen az Együtt 2014 párttá alakulása, így ez várhatóan hónapokon belül megtörténik – mondta el a távirati irodának adott interjújában Bajnai Gordon. A volt kormányfő arról is beszélt, hogy egyesülete a következő 3-4 hónapot főleg szervezetépítéssel tölti, céljuk, hogy minél több választóhoz eljussanak. Október 23-án, a Szabad sajtó útján tartott Milla-demonstráción Bajnai Gordon még arról beszélt, hogy „az ország újraegyesítéséhez nincs szükség új, a többiekkel versengő pártra”. Úgy definiálta az Együtt 2014 választói mozgalmat, hogy „nem új pártot alapítunk tehát, hanem összefogást, ahová szövetségbe hívunk mindenkit, akikkel a céljaink összekötnek”.

Az egykori miniszterelnök a párttá alakulás lépését azzal indokolta, hogy ez „szükséges ahhoz, hogy erős, egyenrangú partnerként tárgyalhassunk a többi ellenzéki szervezettel, és érdemi, meghatározó részvételünk legyen egy választási szövetségben”. Ez az indoklás átfedést mutat azzal, amit Kiszelly Zoltán politológus mondott lapunknak a Szigetvári Viktor és Vető Balázs által készített választási tanulmányról. Az elemző úgy fogalmazott, hogy a „demokratikus ellenzéki pártok” összefogását szorgalmazó győzelmi forgatókönyv azt vetíti előre, hogy Bajnai csak abban az esetben vállalná az újbóli politikai szerepvállalást, ha ő állna az általa vezetett Haza és Haladás Alapítvány által javasolt választási szövetség élén.

A Századvég felmérésében is rámutatott arra, hogy noha Bajnaiék előszeretettel hangoztatják, hogy ők a politikai „közepet”, „centrumot” képviselik, mégis úgy tűnik, hogy többségében baloldali és liberális szavazók látnák szívesen az Együtt 2014 frontemberét a miniszterelnöki székben.

Csak egy platform?

Ódzkodott a pártoktól az Együtt 2014-ben tevékenykedő Milla is. Juhász Péter egykori droglobbista, az egyesület elnöke rendszeresen úgy fogalmazott, hogy társaságuk egy platform a civilek számára, majd pedig azt ajánlották a pártoknak, hogy támogatni fogják őket, ha elfogadják a Nemzeti Minimum Plusz 12 pontját (amely egyébként tartalmazza az ügynöklisták nyilvánosságra hozását). A módszert aztán az E14 is átvette: Bajnai mosonmagyaróvári lakossági fórumán is erről beszélt.

A szakszervezeti bázison alapuló Magyar Szolidaritás Mozgalom viszont már többször is lebegtette a párttá alakulásának lehetőségét. Ha nem lesz széles körű összefogás – tavaly januárban még ezt nevezte Kónya Péter feltételnek. Ismert: akkor még a Demokratikus Ellenzéki Kerekasztal létrehozásán ügyködött a Szolidaritás, amely mellé egyedül a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció akart azon nyomban leülni. Júliusban pedig már azt nyilatkozta Kónya, hogy akkor lesz belőlük párt, ha az MSZP önállóan indul a választáson.

Szétzilálnák az alkotmányt

Ismert, több ellenzéki párt a múlt héten kezdett egyeztetni egy új alkotmány megalkotásáról. Az első, a közjogi kérdésekről zajló egyeztetésen a Magyar Szocialista Párt kezdeményezésére a Demokratikus Koalíció, az Együtt 2014 választói mozgalom, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért képviselői vettek részt. Az LMP kimaradt az egyeztetésekből.

Az Együtt 2014 alkotmánytervezete tandíjat, ingatlanadót, fizetős egészségügyet eredményezne – vélekedtek szakértők. A Nézőpont Intézet legfrissebb elemzése szerint pedig több politikai kockázat is rejlik az E14 alkotmánytervezetében, melyből megosztó liberális világkép rajzolódik ki. Ugyanakkor míg az alaptörvény szétzilálásába lelkesen vetnék bele magukat Bajnaiék – javaslatukból például hiányzik az, hogy házasság férfi és nő között jöhet létre –, a keddi egyeztetés alól kivonták magukat, és ezt Bajnai azzal indokolta: a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások, erre pedig sem a jelenlegi időpont, sem az MSZP által javasolt forma és résztvevői kör nem megfelelő.

Mennyire hiteles?

A szerdai találkozón azonban ismét képviseltette magát az Együtt 2014, és többek között ismét szó volt az alkotmány átalakításáról. Fideszes képviselők minderre egy kérdéssel reagáltak közleményükben: „Mennyire hiteles olyan emberek alkotmányozó szándéka, akik önként vonultak ki a magyar emberek által választott Országgyűlésben lezajlott alkotmányozási folyamatból?”

Rogán Antal pedig vasárnap a Hír TV Versus című műsorában az ellenzéki mozgolódás kapcsán arról beszélt: „Ugyanazok az emberek térnek vissza ugyanazokkal a programokkal, akiket egyszer már láttunk, akik az országot tönkretették, és ugyanúgy nem baloldali politikát hirdetnek.” Az összes tervükben az szerepel, ami a családok számára rossz: lesz személyijövedelemadó-emelés és ingatlanadó. „Mindent, amit az IMF megpróbált ránk erőszakolni, azt megteszik, és visszaemelik, sőt túl is emelik a rezsiköltségeket, mert a cégek oldalán állnak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.