Gazdaságpolitikai tanácsokat hallgatni az MSZP-től olyan, mintha egy tömegkarambol okozójától hallgatna vezetési tanácsokat az ember – reagált közleményében a Fidesz-frakció a szocialisták ötletelésére. A nagyobbik kormánypárt a keddi ellenzéki egyeztetésen elhangzottakra reagálva azt írta: azok egyezkednek ma újra egy asztalnál, akik együtt tették tönkre az országot. 2010-ben a magyar emberek határozottan kifejezték azt a szándékukat, hogy elég volt a veszélyes szélsőbaloldali gazdaságpolitikából és az alkalmatlanságukból.
Külföldi hitelekkel betömködött hiányosságok
A 2002–2010 közötti szocialista és liberális gazdaságpolitikai kormányzás zárómérlege: nyolc év alatt megduplázódott a munkanélküliség, megduplázódott az államadósság, a magyar otthonok nagy részét betemette a devizahitel, 2,5-szeresére nőtt a rezsi – írja a nagyobbik kormánypárt. Alkalmatlanságuk, tehetetlenségük minden hézagát külföldi hitellel tömködték be. Devizaadósságot szabadítottak az országra, ezzel hazánkat a világ egyik legsérülékenyebb országává téve – teszik hozzá.
Hatmilliárddal növelték az adósságot naponta
A Gyurcsány-Bajnai-kormányok minden egyes hivatalban eltöltött munkanapja 6 milliárd forinttal, azaz minden egyes munkaórája 700 millió forinttal növelte az ország adósságát. Nyolc év alatt összesen 12 ezer milliárd forintos adósságot zúdítottak az országra. A szocialisták gazdaságpolitikájának árát a mai napig nyögi az ország; ahová csak nézünk, szegénység, kiürített kasszák, kifosztott közszolgáltatások maradtak utánuk – olvasható a frakció közleményében.
A Fidesz-kormánynak nemcsak a szocialisták által felhalmozott elképesztő államadósságot kell törlesztenie, hanem annak a kétmillió embernek is segítséget kellett nyújtania, akiknek a házára jelzálog került, és azt a 2000 települést is ki kellett húznia a gödörből, amelynek működtetése veszélyben volt. A Fidesz-kormány gazdaságpolitikájában elkötelezett a nemzeti érdekek, a nemzeti vagyon védelme, a hazai vállalkozások támogatása, a foglalkoztatás bővítése, a kölcsönös teherviselés mellett, még ha ezért konfliktusokat is kell vállalnia. E gazdaságpolitika mögött valódi és széles összefogás áll, mert a magyar emberek ebben a gazdaságpolitikában látják Magyarország jövőjét – tették hozzá.
Felelősség, áldozatok és együttműködés a baloldali ötletelésen
Az MSZP által életre hívott „szakpolitikai egyeztetésen” – amelyre Bajnai Gordon nem ment el – elfogadtak egy közleményt, amely szerint a Fidesz–KDNP-kormány felelős a recesszióért. Az MSZP tárgyalódelegációját vezető Kákosy Csaba már a terveik áldozatait is megnevezte: a „magasabb jövedelműek”. A Demokratikus Koalíciót képviselő Bauer Tamás elmondta, hogy tudomása szerint az Együtt 2014, mind a szocialista párt, mind a Demokratikus Koalíció közös jelöltekben gondolkozik. Kákosy ugyanakkor lehűtötte a kedélyeket, véleménye szerint jelenleg nem aktuális a miniszterelnök-jelöltről gondolkozni.
Kákosy Csaba egyébként a politikusi pályát megelőzően egyebek mellett az Európai Központi Bank és a Magyar Nemzeti Bank munkatársa volt, jogi munkakörökben. Kóka János miniszter kabinetfőnöke 2004-ben lett a gazdasági és közlekedési tárcánál, innen váltott 2007 decemberében a miniszteri tisztségre. Korábban társtulajdonosa volt az Omega 99 Ingatlanforgalmazó Kft.-nek, amelyben cégtársa volt Futó Péter és Nyíri Viktor is. Kákosy testvére, Zsolt a magánbefektetőként ismert Bajnai Gordonhoz köthető Wallis-csoport számos cégében feltűnt. Kákosy 2011. december 30-tól a Népszabadság Zrt. felügyelőbizottsági tagja.
A liberális politikus többek között azon kijelentéséről vált hírhedté, hogy bemutatkozó sajtótájékoztatóján arról beszélt: legyenek tisztábbak és „kicsit pontosabbak” a vonatok, folytatódjék a motorvonatok beszerzésével a járműpark korszerűsítése, valamint „induljunk el a pályaudvarok fejlesztésével”. Kákosynak csupán öt hónap jutott a miniszteri székben, mivel az SZDSZ 2008. április 30-án kilépett az szociálliberális koalícióból, így vonatbezárási terveit sem tudta érvényesíteni.
Alkotmányozna az ellenzék
Bajnai Gordon azért hagyta ki a keddi megbeszélést, mert szerinte a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások, erre pedig sem a jelenlegi időpont, sem az MSZP által javasolt forma és résztvevői kör nem megfelelő. Az LMP is kimarad az egyeztetésekből, a novemberben elhatározott stratégiához tartják magukat, azaz nem kívánnak választási együttműködésre lépni jelenlegi parlamenti pártokkal. Ez az egyeztetés szerintük ebbe az irányba mutatna.
Ismert, több ellenzéki párt a múlt héten kezdett egyeztetni egy új alkotmány megalkotásáról. Az első, a közjogi kérdésekről zajló egyeztetésen a Magyar Szocialista Párt kezdeményezésére a Demokratikus Koalíció, az Együtt 2014 Választói Mozgalom, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben, Együtt Magyarországért képviselői vettek részt.
Ami a családok számára rossz
Tandíj, ingatlanadó, fizetős egészségügy. Ezek bevezetésének lehetőségét teremti meg a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 alkotmánytervezete – mondják a Lánchíd Rádió által megkérdezett szakértők. A javaslat egyes pontjait Törőcsik Zsolt vette górcső alá. Rogán Antal pedig vasárnap a Hír TV Versus című műsorában az ellenzéki mozgolódás kapcsán arról beszélt: „Ugyanazok az emberek térnek vissza ugyanazokkal a programokkal, akiket egyszer már láttunk, akik az országot tönkretették, és ugyanúgy nem baloldali politikát hirdetnek.” Az összes tervükben az szerepel, ami a családok számára rossz: lesz személyijövedelemadó-emelés és ingatlanadó. „Mindent, amit az IMF megpróbált ránk erőszakolni, azt megteszik, és visszaemelik, sőt túl is emelik a rezsiköltségeket, mert a cégek oldalán állnak.”
Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, Bajnaiék legfrissebb javaslatából hiányzik az, hogy házasság férfi és nő között jöhet létre.