Bajnaiék az MSZP-t gyengítik

Bár az Együtt 2014 élére álló Bajnai Gordon gyakran jelöli meg magát úgy, mint a "közép" vagy a "centrum" képviselője, mégis úgy tűnik, többségében baloldali és liberális szavazók látnák szívesen a miniszterelnöki székben.

2012. 11. 21. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Századvég friss felmérése szerint támogatói 26 százaléka az MSZP, 14 százaléka az LMP, 16 százaléka pedig a Demokratikus Koalíció szavazójának vallja magát, 22 százalékuk pedig nem voksolna a jelenlegi parlamenti pártokra. A jobboldalt tekintve Bajnai szimpatizánsainak öt százaléka jobbikos, Fidesz-szavazó viszont nincs köztük. Összesítve tehát kiderül, hogy a jelenlegi pártpreferenciák szerint a volt kormányfő támogatóinak többsége (56 százalék) baloldali és liberális választó.

Bajnaiék október 23-i zászlóbontása megakasztotta az MSZP erősödését, míg az LMP mostani döntése megakaszthatja az Együtt 2014 lendületét – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán politológus a történtek után az mno.hu-nak. Az ellentmondásos közvélemény-kutatások után azt gondolhatták az Együtt 2014 vezetői, hogy az LMP csatlakozásával megmaradhat a lendület, és a Medián felmérése egy önbeteljesítő jóslattá vált volna – hívta föl a figyelmet Kiszelly.

A kongresszusi döntés után Jávor Benedek frakcióvezető bejelentette, hogy lemond posztjáról, de távozott két helyettese, Szabó Tímea és Karácsony Gergely is. Az új frakcióvezetőt pénteken választják meg.

Hagyjon fel a „Bajnai–Gyurcsány szövetség” a békemenet szapulásával és számoljon el a múlttal – erre szólított fel a Civil Összefogás Fórum. Jelezték azt is, tovább folytatják kampányukat, amelyben a Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc vezette kormányok negatív döntéseire figyelmeztetik a polgárokat.

A parlamentben is téma volt hétfőn Bajnai. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szerint az elmúlt hét legfontosabb politikai vitája az volt: lehet-e a múlt alternatíva. Úgy véli ugyanakkor: erről már egyszer döntöttek az emberek 2010-ben, ezért helyes kimondani, hogy „a 2010-es döntés arra a személyre és annak a kormányára vonatkozott, akit Bajnai Gordonnak hívnak”.

A kép tovább árnyalható, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a megkérdezettek a 2010-es parlamenti választásokon kire szavaztak. Bajnai szimpatizánsainak csupán 3 százaléka voksolt korábban a Fideszre, míg több mint 60 százalékuk MSZP-, SZDSZ-, MDF- vagy LMP-választó volt.

Bizonytalanok

Bajnai azt is gyakran hangoztatja, hogy a bizonytalanokat igyekszik megszólítani. A Századvég kutatásából ugyanakkor az derül ki, hogy a politikussal rokonszenvezők 83 százaléka pártválasztó, azaz mindössze 17 százalék bizonytalan vagy rejtőzködő szavazó.

Az is kimutatható, hogy a jelenleg magukat bizonytalanként megjelölő választók körülbelül kétharmada korábban ugyancsak MSZP- vagy SZDSZ-szimpatizáns volt. A felmérés rávilágít arra is, hogy a válaszadók döntő többsége, 64 százaléka baloldali, liberális irányultságot tulajdonít Bajnainak, 27 százalékuk véli úgy, hogy középen áll, 9 százalékuk pedig jobboldalinak tartja.

További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.