„A 2010-es döntés Bajnaira vonatkozott”

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szerint az elmúlt hét legfontosabb politikai vitája az volt: lehet-e a múlt alternatíva.

BuL
2012. 11. 19. 14:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér László házelnök az ülésnap elején bejelentette, hogy Jávor Benedek lemondott az LMP frakcióvezetői posztjáról, ahogyan két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea is, így az új frakcióvezető megválasztásáig Mile Lajos vezeti a képviselőcsoportot.

Rogán: Erről már döntöttek

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szerint az elmúlt hét legfontosabb politikai vitája az volt: lehet-e a múlt alternatíva. Úgy véli ugyanakkor: erről már egyszer döntöttek az emberek 2010-ben, ezért helyes kimondani, hogy „a 2010-es döntés arra a személyre és annak a kormányára vonatkozott, akit Bajnai Gordonnak hívnak”. Mint mondta, a hétvége eseményeit figyelve úgy látja, hogy az ellenzéki politikai erők túlnyomó többsége szerint a múlt nem lehet politikai alternatíva. Felidézte, hogy 2009-ben Bajnai Gordon miniszterelnöksége idején csökkent a legnagyobb mértékben, hét százalékkal a gazdaság, akkor vettek el egyhavi bért a pedagógusoktól, érte el csúcsát a munkanélküliség, és szigorították a legsúlyosabban a családtámogatási rendszert.

A népharaggal fenyeget Nyakó

Nyakó István, az MSZP képviselője arról beszélt, 2,5 évvel a nemzeti együttműködés rendszerének megalakulása után az „Orbán-rezsim” a társadalommal kötött szerződést egyoldalúan felmondta, mert nem akarja megvédeni állampolgárainak jelentős részét a nyomortól. Hangsúlyozta, „a magyar nép fele lassan nyomorog”, négymillióan élnek a létminimum alatt, és félmillió gyermek napról napra éhezik, miközben most futnak ki az utolsó közmunkaprogramok, és újra a depresszió lesz az úr magyar vidéken.

Terítéken

Büdzsé 2013, adóváltoztatások, pénzügyi ombudsman intézménye – a hétfői parlamenti kínálatból.

„Ha nem képesek odafigyelni a népre, akkor el lesznek zavarva, ha megy demokratikusan, akkor úgy, ha nem, mert manipulálják a választásokat, akkor meg majd máshogy, mert a népet nem lehet sokáig megtéveszteni” – fogalmazott.

Kontrát Károly belügyi államtitkár ugyanakkor kijelentette: a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányok tévesztették meg az embereket, ezért ha igaz az a sötét kép, amit Nyakó István lefestett Magyarországról, akkor ezért az MSZP kormányai a felelősek. Hangsúlyozta, idén 132 milliárd forintból több mint 200 ezer ember vett részt a közmunkaprogramban, és azon dolgoznak, hogy a téli hónapokban is értelmes munkát biztosítsanak számukra. Jövőre 145 milliárd forintból ismét több mint 200 ezer embert akarnak foglalkoztatni.

LMP-s földadó?

Szabó Rebeka, az LMP politikusa azt mondta: a földtörvénnyel „a Fidesz a saját agrároligarcháinak épít egy szép nagy Noé bárkáját, és azon mentik ki őket a készülő törvény korlátozásai alól”. Hozzátette, érdekes módon az előző Orbán-kormány végnapjaiban privatizált 12 volt állami gazdaságra nem vonatkozik a birtokméret maximuma.


Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a képviselő felszólalását görcsös próbálkozásnak nevezte arra, hogy az LMP vidéki bázist építsen ki, szerinte azonban az ellenzéki párt a legjobb irányban megy ahhoz, hogy a vidékiek ne vegyék komolyan. Hangsúlyozta: a mostani földtörvény az első, amely Magyarország fennállásának 1100 éve alatt kimondja, hogy csak földműves vásárolhat földet. Szerinte ezt a oligarchák érdekében tett javaslatnak tekinteni vagy az előterjesztés nem ismerete, vagy félreértelmezés. Kijelentette: nincs lehetőség korlátlan birtokméret-növeléshez, a kormány az agrárközéposztályt akarja helyzetbe hozni, miközben az LMP többek között földadót vezetne be.

Támadják a keresztényeket

Pálffy István, a KDNP képviselője arról beszélt, hogy az utóbbi időben megszaporodtak a keresztények és a kereszténydemokrata politika elleni támadások. A képviselő szerint összehangolt offenzíváról van szó az ellenzék és a sajtó részéről, erre példaként többek között azt hozta, hogy „a sajtó egy aljas rágalommal támadta meg a KDNP elnökét, megpróbálták gyanúba keverni bármi áron is”, illetve hogy az MSZP igyekezett félremagyarázni a KDNP egy javaslatát, Ajkán pedig nem engedik, hogy a Mária Rádió felvegye a város nevét. „Határozottan visszautasítunk minden, keresztények és a kereszténydemokrata politikusok elleni támadást” – jelentette ki. Hangsúlyozta: a KDNP a családok pártja, és nem enged semmiféle rangsorolást a családok között, családban élnek a házasok, a leszármazott gyermekek és az élettársak is.

Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az egyházak és keresztények elleni támadásokról szólva azt mondta: ilyesfajta támadás indult a miniszterelnök-helyettes ellen is, de – mint mondta – „szerencsére ha az igazság az oldalán áll, könnyű védekezni”. Utalt arra is, hogy a Kormány.hu oldalon közzétették Semjén Zsolt 1990-ben kelt doktori dolgozatát és az átminősítéséről szóló hivatalos okiratot.

A Jobbik nem látja a kommenteket

Farkas Gergely jobbikos politikus egy a fiatalok elvándorlása ellen szóló kormányzati kampányfilmet kritizált, mert szerinte a film pótcselekvés és torz képet ad a mai fiatalokról, ráadásul a kormány letiltotta a kommenteket a videó alatt. Szerinte a kormány fiatalokkal kapcsolatos politikája koncepciótlan, és ígéreteik ellenére sem alkotják meg az ifjúsági törvényt.

Rétvári Bence államtitkár a videóval kapcsolatban cáfolta, hogy ne lehetne kommentelni, mint mondta, eddig 112-en tették ezt meg, többek között egy Novák vezetéknevű ember is, aki erősen kritizálta a kormány politikáját. Hangsúlyozta: a videó funkciója az volt, hogy a fiatalok gondolkozzanak el arról, mennyi mindent vesztenek, ha elhagyják Magyarországot.

Módosult a napirend

Kivételes sürgősséggel tárgyalják a közművezetékek adójáról szóló indítványt, erről 245 igen, 70 nem és 1 tartózkodással döntöttek a képviselők. Az előterjesztésről hétfőn tárgyalnak, a szavazást kedden tartják. Kormánypárti javaslatra kiegészült a napirend az önkormányzatok adósságátvállalásával összefüggő költségvetési módosító javaslattal, valamint a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló indítvány tárgyalásával.

A kormány javaslatára levették napirendről a hulladéktörvényt, és döntöttek arról is, hogy a cigányság felzárkózásáról szóló vitanap időkerete 4 óra 20 perc legyen. A jobbikos Mirkóczki Ádám kevesellte az időt, és mint mondta, nem véletlenül javasolták eseti bizottság felállítását. Szerinte képtelenség néhány órában több évtizedes problémákat érdemben előmozdítani, ez pótcselekvés, figyelemelterelés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.