Szigetvári Viktor, a Haza és Haladás Egyesület alelnöke vasárnapi közleményében írt arról, hogy szerinte a kormánypártok állnak a CÖF akciója mögött, amely – mint fogalmazott – egy nagyszabású lejárató kampány Bajnai Gordon volt miniszterelnök ellen, és amelyet közpénzből finanszíroznak. A békemenetet szervező Civil Összefogás Fórum erre reagálva hétfőn azt közölte az MTI-vel: visszautasítják a „Bajnai–Gyurcsány szövetség újabb hazugságait”, és ahogy eddig, úgy a jövőben is eleget tesznek a civil szervezetekre vonatkozó törvényi kötelezettségeknek.
Szembe kell nézni a múlttal és abbahagyni a támadásokat
A CÖF – írták – elfogadhatatlannak tartja, hogy épp azok akarják elszámoltatni, akik mind a mai napig nem számoltak el a magyar emberek felé és nem néztek szembe „szégyenletes” politikai múltjukkal. Ezért „a civil társadalom képviselőjeként” arra szólítják fel a „Gyurcsány–Bajnai szövetséget”, hogy számoljon el múltbeli tetteivel és hagyjon fel a sok százezer civil alkotta békemenet támadásával. A CÖF közleményében azt is hangsúlyozza: kampányukat minden eddiginél időszerűbbnek érzik és folytatják annak érdekében, hogy Magyarország ne lehessen többé következmények nélküli ország.
Kampány a a figyelemfelhívásért
Csizmadia László, a CÖF szóvivője november 8-án közölte, hogy emlékeztető kampányt indítanak a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány és a hozzá csatlakozó civil szervezetek, amely a Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette korábbi kormányok negatív döntéseire kívánják felhívni az emberek figyelmét.
Magyarországon az emberek véleményt mondtak
Egyetért a Fidesz azzal a civil kezdeményezéssel, hogy minél több ember figyelmét felhívják, mivel járna a „Gyurcsány-Bajnai-duó” visszatérése – közölte Selmeczi Gabriella, a kormánypárt szóvivője.
Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció (DK) politikusa hétfői sajtótájékoztatóján közölte: pártja arra szólítja fel a Civil Összefogás Fórumot (CÖF), hogy számoljon el a Gyurcsány- és Bajnai-kormányt lejárató kampányának költségeivel és azok forrásával.
Selmeczi Gabriella erre reagálva közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmazott: a „Gyurcsány-Bajnai-szövetség” ott folytatja, ahol abbahagyta, „hazugságokkal traktálják az országot”. A Fidesz szóvivője szerint a „Gyurcsány-Bajnai-szövetség” még most sem képes szembenézni azzal, hogy 2010-ig „nyakig eladósították” az országot, az önkormányzatokat és a családokat. Kormányzásuk idején duplájára emelték az államadósságot, ahogyan a munkanélküliek számát is, Magyarország megítélése pedig romokban hevert, „rajtunk köszörülte a nyelvét a fél világ az őszödi hazugságbeszéd és a miniszterelnöki casting miatt” – írta közleményében Selmeczi Gabriella, hozzátéve, hogy Magyarországon az emberek véleményt mondtak „a Gyurcsány-Bajnai-szövetség országromboló kormányzásáról”.
Besöpörni az LMP-t
Bajnai Gordon az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) október 23-i tüntetésén jelentette be az Együtt 2014 választói mozgalom megalakítását, amely alakulat az ökopárt országgyűlési képviselője, Schiffer András szerint teljesen álbaloldali. A politikus akkor még esélyt látott arra, hogy az LMP-t besöpörjék az újonnan alakult kezdeményezés szőnyege alá, mára azonban kiderült: ez nem így lett .
Bajnaiék október 23-i zászlóbontása megakasztotta az MSZP erősödését, míg az LMP mostani döntése megakaszthatja az Együtt 2014 lendületét – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán politológus a történtek után az mno.hu-nak. Az ellentmondásos közvélemény-kutatások után azt gondolhatták az Együtt 2014 vezetői, hogy az LMP csatlakozásával megmaradhat a lendület, és a Medián felmérése egy önbeteljesítő jóslattá vált volna – hívta föl a figyelmet.
Kiszelly szerint nagy kérdés, hogy a politikai közbeszéd visszatér-e ezután arra, hogy az ellenzék megosztott, és nincs esélyük a Fidesz-kormány leváltására. Schiffer András vasárnap este azt nyilatkozta: ökopolitikai globalizációkritikus pártnak tartja a Lehet Más a Politikát, és biztosan nem szeretne egy jobbközép beállítottságú LMP-t.