Komoly gyomrost vittek be Bajnaiéknak

Az önállóság mellett való kiállás egyértelműen tisztességesebb döntés volt az LMP részéről, mint a csatlakozás a korábbi szociálliberális korszakot megtestesítő erőkhöz.

Kovács András
2012. 11. 18. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnapra virradóra az LMP csillebérci kongresszusának delegáltjai titkos szavazással úgy döntöttek, hogy a párt nem csatlakozik az Együtt 2014 mozgalomhoz. Jávor Benedek lemondott a frakcióvezetésről, míg Karácsony Gergely és Szabó Tímea a frakcióvezető-helyettesi posztról. A pártban Mile Lajos vette át ideiglenesen a parlamenti frakció vezetését. Vasárnap délelőtt Csiba Katalin és Heltai László a párt szóvivői arról beszéltek, hogy nincs információjuk arról, hogy milyen érték- és programközösség áll fent az LMP és az Együtt 2014 között. Bővebben >>>

Bajnaiék október 23-i zászlóbontása megakasztotta az MSZP erősödését, míg az LMP mostani döntése megakaszthatja az Együtt 2014 lendületét – hangsúlyozta Kiszelly. Az ellentmondásos közvélemény-kutatások után azt gondolhatták az Együtt 2014 vezetői, hogy az LMP csatlakozásával megmaradhat a lendület, és a Medián felmérése egy önbeteljesítő jóslattá vált volna – hívta föl a figyelmet a politológus. Kiszelly szerint nagy kérdés, hogy a politikai közbeszéd visszatér-e ezután arra, hogy az ellenzék megosztott és nincs esélyük a Fidesz-kormány leváltására.
A szakértő elmondta, hogy az LMP egy bázisdemokratikus párt, ami többek között azt jelenti, hogy aki a véleményével alulmarad, az lemond a posztjáról, ami egy tisztességes dolog. Schiffer András is így tett, míg most Jávor Benedek és Karácsony Gergely lépett hasonlót – tette hozzá. A politológus ismertetése szerint Schiffer eddig azért dolgozott, hogy maga mellé állítsa a többséget, és könnyen elképzelhető, hogy a következő fél évben hasonlóan fog cselekedni a JávorKarácsony kettős. A belső helyezkedések, konfliktusok lesznek érdekesek az LMP-ben, és a balliberális média vélhetően tele lesz azokkal, akik az együttműködést sürgették – hangsúlyozta Kiszelly.

Lehet még kongresszus

A politológus nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a következő fél évben lesz még egy kongresszus, ahol akár felülbírálhatják a mostani döntést. Kiszelly racionálisnak nevezte az LMP lépését, mert Bajnaiékról nem tudjuk, hogy meddig tart a lendületük. Ha az Együtt 2014 felívelése tartós lesz, akkor még később akár csatlakozhat hozzájuk az ökopárt, és így beviheti az együttműködésbe az értékes parlamenti frakcióját, szemben Gyurcsányékkal, akik még ilyennel sem rendelkeznek – mutatott rá Kiszelly.

Schiffer András vasárnap este azt nyilatkozta: ökopolitikai globalizációkritikus pártnak tartja a Lehet Más a Politikát, és biztosan nem szeretne egy jobbközép beállítottságú LMP-t.

Karácsony Gergely a lemondását a Facebookon jelentette be, ahol azonnal kommentek tucatjai érkeztek a bejegyzéséhez, amelyek egyértelműen azt mutatják, hogy komoly ellentétek vannak a párton belül. Lamperth Mónika, korábbi belügyminiszter szocialista képviselő azt írta: „A kongresszusi küldöttek biztosan megfontolták szavazatukat, de a végeredmény...egy másik párt tagjaként nem az én dolgom minősíteni.”

Eörsi Mátyás korábbi SZDSZ-es képviselő úgy látja, „ha jól értem a dolgok állását, az LMP el akarja kerülni azt a csapdát, amelybe a néhai SZDSZ esett, és az ellenkezőjét csinálja. Kíváncsi vagyok a végeredményre: az SZDSZ 20 évet húzott ki, mennyire futja az LMP?”

Kaltenbach Jenő, az LMP fővárosi képviselője szerint „sajnos mint úgy tűnik Magyarországon minden közösségnek van egy árnyoldala is, akiknek sokkal fontosabbak a személyes rögeszmék mint holmi haza, még akkor is ha persze ők is mindent a haza és a nép bold(ítás)ulásáért tesznek. Attól tartok, hogy evvel az LMP megindult a fideszesedés felé.”

A politikai elemző szerint mindenképpen látható párhuzam az MDF és az LMP sorsa között, mivel a nagy kérdés az előbbi pártban is az volt, hogy feloldódnak-e egy nagyobb integrációban, vagy megőrzik-e az önállóságot. Annyiban más a helyzet, hogy az LMP-ben a küldötteknek és a tagságnak lényegesen nagyobb a szava, mint a frakciónak, és a képviselők is jobban hallgatnak a tagságra – tette hozzá.

Nem akarnak elvtelen kompromisszumot

Kiszelly úgy véli, hogy a politikai erkölcs szempontjából az önállóság alternatívája a tisztességesebb, míg azok, akiknek a kormány leváltása az elsőrendű szempont, csupán a hatalmat akarják, és nem foglalkoznak azzal, mi lesz utána. Sokkal több ellentét feszíti az egész balliberális oldalt és az Együtt 2014-et, mint azt sokan gondolják. A politológus elmondta, hogy Schifferék mindenképpen el akarják kerülni, hogy elvtelen kompromisszumot kössenek, inkább tisztességesebb önállóan elbukni.

Bajnai 2009-ben azért vállalta el a miniszterelnöki tisztséget, hogy az akkori MSZP–SZDSZ-es parlamenti többség elkerülje az előre hozott választást, ami egyértelműen a hatalomhoz való ragaszkodást mutatta. Ha az az álláspont kerekedett volna felül, miszerint a kormány leváltása a legfontosabb, akkor a hatalomra kerülést követően az esetleges belső viták csak ahhoz vezettek volna, hogy a korábbi szociálliberális korszakhoz hasonlóan a hatalom megtartása lett volna a legfőbb szempont – hangsúlyozta Kiszelly. Schifferék abban bíznak, hogy az új pólust létre lehet hozni, ha Bajnaiék csődöt mondanak, akkor az önállóságnak mindenképpen van perspektívája – zárta szavait a szakértő.

Bajnaiék megsértődtek?

Az LMP saját jövőjéről döntött a kormány leváltása helyett – így reagált Bajnai Gordon mozgalma. Közleményükben azt írják: azok az ellenzékiek, akik az együttműködés helyett más szempontokat hangsúlyoznak, azok az Orbán-kormány túléléséhez asszisztálnak. A mozgalom ezzel együtt tudomásul veszi a párt döntését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.