Bajnai Gordon alapítványa dolgozatot készített arról, hogy az új, 106 egyéni választókerületes rendszerben hogyan lehetne 2014-ben választásokat nyerni. A közel százoldalas tanulmány szerint három megoldás van a szövetségi indulásra: közös vagy koordinált indulás, esetleg egy választási párt alakítása.
A most bemutatott forgatókönyv arról szól, hogyan győzhető le a Fidesz Bajnai Gordon vezetésével – vélekedett a megjelent elemzésről Kiszelly Zoltán politológus. Emlékeztetett arra, hogy Oszkó Péter már korábban arról beszélt, hogy Bajnai csak nyertesként térne vissza a politikai életbe, amit a bemutatott forgatókönyv alapján csak egy választási pártban vállalna el. A szakértő szerint ebben az esetben Bajnai diktálná a feltételeket, de a többi baloldali ellenzéki párt nem lelkesedik ezért a forgatókönyvért. A politológus úgy véli, az összefogás felé terelheti a feleket az is, hogy Budapesten találhatóak az MSZP, az LMP és a Demokratikus Koalíció legerősebb körzetei.
Tűzfal
Kiszelly szólt arról is, hogy Bajnai a választási párt létrejöttét követően vélhetően a gazdasági kérdéseket tematizálná, mivel szerinte ebben a szegmensben lehetne szavazókat szerezni a kormánypártoktól. Úgy látja, az LMP jelenleg az 1993-94-ben zajló Fidesz–SZDSZ pólusképzését követi. „Az ökopárt tűzfalat kíván építeni maga és a szocialisták közé, hogy így szerezzen szavazókat a Fidesztől.” A politológus összességében egy amerikai szintű anyagnak nevezte a Haza és Haladás dolgozatát, amit a tengerentúlon is könnyen érteni fognak.
Érdekesség, hogy a tanulmány szerzői szerint a demokratikus ellenzék érdekelt egy felgyorsított politikai forgatókönyvben, a szövetségi dilemmák és az ebből következő táborképzés, illetve választói betanítás 2013-as elvégzésében, mert minderre a 2014-es rövid, lefojtott kampány nem lesz elegendő. Szintén az ellenzék kockázataként jelölték meg a politikai feladat elvégezhetetlenségét és a szavazók útközbeni elvesztését, illetve a politikai felkészületlenség miatti szétesést – még 2013-ban.
Manipulálás
Mint arról az mno.hu beszámolt, a Bajnai által gründolt Haza és Haladás Alapítvány még tavaly ősszel egy politikailag manipulált választási modellt készített. A Szigetvári által készített tanulmány figyelmen kívül hagyta az egyéni jelöltek szereplését, a korábbi szavazókörök átvágását, amely mintegy 400 helyet érint Budapesten és a megyei jogú városokban, a parlamenten kívüli pártok szereplését és annak lehetséges befolyását, illetve az egyfordulós rendszer pszichológiai tényezőjét.
Ezzel szemben sikeresnek tekinthető a lakosság egyenlőbb elosztása az új választási rendszerben – derült ki a GeoX Kft. kutatásából, amelyben a 2010-es teljes népességre vonatkozó adatokat dolgozták föl. Míg a 176 egyéni körzetes rendszerben háromszoros különbség volt a népességszámot tekintve a legnagyobb és a legkisebb körzet között, addig most másfélszeresére csökkent ez a differencia.
Ismert, a Bajnai Gordon által létrehozott Haza és Haladás Alapítványt kemény milliókkal támogatja egy Clintonhoz közeli szervezet.