Jávorék azonnal megállapodnának Bajnaiékkal

Az LMP Párbeszéd Magyarországért elnevezésű platformja azt javasolja, hogy a párt haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat az Együtt 2014-gyel.

BL
2013. 01. 21. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jávor Benedek volt frakcióvezető és tíz társa által alapított platform indoklásként azt írja, hogy az LMP politikai stratégiájának egyszerre kell megfelelnie két célnak: biztosítania kell a párt önálló ökopolitikai identitásának megőrzését, és reális esélyt kell nyújtania a „hazug, szabadságkorlátozó, környezet- és társadalomromboló Orbán-rendszer megdöntésére”. Szerintük ennek érdekében egy meghatározott időre szóló mandátummal felálló, alkotmányozó Országgyűlést kell létrehozni.

Kétharmadot akarnak Jávorék

Céljuk egy új kétharmad hatalomra juttatása egy jól körülhatárolt program megvalósítása céljából, amelynek része az alkotmányosság és a tisztességes demokratikus verseny helyreállítása, valamint a feles többséggel való kormányzás korlátainak eltávolítása az ehhez szükséges kétharmados törvények megváltoztatásával – írják.

A tervezet politikai stratégiáról szóló részében az áll, hogy egy önálló politikai pólus kiépítése és az „Orbán-rendszer” megdöntése nem szembeállítható feladatok, csak együtt és egymást erősítve kivitelezhetőek. Az LMP ezért természetes stratégiai szövetségesének tekinti a parlamenten kívüli demokratikus pártokat és mozgalmakat az Orbán-rendszer megdöntésében; ezzel szemben a leghatározottabban elítéli a szélsőjobboldali radikalizmust, és kizárja a választási és kormányzati együttműködést a Jobbikkal – olvasható az előterjesztésben.

Tárgyalni az Együtt 2014-gyel

A javaslat szövege szerint a jelenleg kormányzó koalíció „súlyosan visszaélt kétharmados felhatalmazásával, széles társadalmi rétegeket taszított szegénységbe és kiszolgáltatottságba, és a köztársaság helyére az oligarchák önkényes rendszerét építette ki”, ezért az LMP velük is kizárja a választási és a kormányzati együttműködést.

Az ezt követő pont úgy szól: a kétharmados kormányváltás érdekében a kongresszusi határozat elfogadását követően az LMP haladéktalanul tárgyalásokat kezdeményez az Együtt 2014-gyel egy alkotmányos és közpolitikai minimumról és ennek talaján általános választási együttműködés kötéséről. Ha a kétharmados kormányváltáshoz szükséges, egy későbbi időpontban az LMP tárgyalásokat kezdeményez a többi ellenzéki párttal a választókerületi szintű választási együttműködésről – áll a szövegben. Hangsúlyozzák, hogy ennek a határozatnak az elfogadásával a 2012 novemberében elfogadott politikai stratégiai dokumentum és határozat hatályát veszti.

Női és férfi társelnököt szeretnének

Az irat készítői egyúttal szervezeti reformot javasolnak a párton belül is. Ennek értelmében a pártot a jövőben két ellenkező nemű társelnök vezetné, akiket az LMP országos kongresszusa választ meg kétharmados többséggel. Az országgyűlési frakció vezetője társelnöki funkciót nem tölthetne be. A párt országos választmányának létszámát kilenc főben maximalizálnák, a tagokat szintén az LMP országos kongresszusa választaná meg, rájuk is érvényes lenne a nemi kvóta, és főállásban, fizetésért látnák el feladatukat.

A párt tagjai pártszavazást kezdeményezhetnek bármely politikai kérdésben – áll a javaslatban, amely szerint a kongresszusi küldöttek vagy a területi szervezetek választmányainak egyharmada, illetve az országos politikai tanács tagjainak ötven százaléka kérhetne szavazást.

Schifferék jobbra tekintenének

Közben a párt országos választmánya azzal bízta meg az egyik választmányi tagot és a párt egyik országgyűlési képviselőjét, hogy készítsen előterjesztést arról, melyek azok a mérsékelt konzervatív közösségek, amelyekkel a pártnak célszerű lenne felvennie a kapcsolatot az alkotmányosság helyreállítása érdekében – tudta meg a Népszabadság. Az eredeti előterjesztést Schiffer András jegyezte, és „puhatolódzó megbeszélésekre” szól.

Az LMP novemberi kongresszusán elfogadott határozat kizárja a Lehet Más a Politika Együtt 2014 választói mozgalomhoz való csatlakozását, de felhatalmazást ad arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködés más formáiról. A határozat elfogadása után lemondott posztjáról Jávor Benedek akkori frakcióvezető és két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea. Ezt követően a három politikus öt parlamenti és három fővárosi képviselőtársával együtt megalapította a Párbeszéd Magyarországért Platformot. Az LMP az Együtt 2014 és az MSZP által kezdeményezett ellenzéki egyeztetésekben sem vesz részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.