Hagyó-per: 118 millióért házilagos barkácsolás

A szakértő szerint a szentendrei HÉV utastájékoztató rendszerének kijelzője alkalmatlan a funkcióra, s a rendszer szoftvere sem a pályázati kiírásnak megfelelően működik.

KG
2013. 09. 05. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság által felkért igazságügyi szakértő véleménye szerint az utastájékoztató rendszer kijelzője alkalmatlan a funkcióra, s a rendszer szoftvere sem a pályázati kiírásnak megfelelően működik.

Hadnagy Ibolya tanácsvezető bíró második napja folytatja a bizonyítási eljárást a C. C. Soft Kft. által kiépített utastájékoztató rendszerről, amellyel a vád szerint 118 millió forint kára keletkezett a BKV Zrt.-nek. A rendszer kiépítésére meghívásos pályázatot hirdetett a közlekedési vállalat, a felállított bizottság döntését figyelmen kívül hagyva a C. C. Soft Kft. lett a nyertes.

A műszaki szakértő árbecslése szerint a kivitelező az utastájékoztató rendszert értékének a duplájáért adta el, valamint nem a pályázati kiírásnak megfelelően építette ki. Sem a fényviszonyoknak, sem a 24 órás üzemnek nem felelt meg az LCD tévékészülék kültéri kijelzőként történő alkalmazása – hangsúlyozta a szakértő. Álláspontja szerint csökkenteni kellett volna a szerződés szerinti díjat.

A bíróság tanúként hallgatott ki két cégvezetőt, aki pályázatot adott be 2007-ben a Batthyány tér és Békásmegyer közötti HÉV-állomások utastájékoztató rendszerének kiépítésére. A két cég ajánlatában jelezte, hogy legalább három hónap szükséges a rendszer teljes kiépítéséhez. A két tanú egybehangzóan állította: a pályázaton nyertes cég nem volt ismert az utastájékoztató rendszert építő cégek között. A C. C. Soft Kft. 85 millió forint nettó összegért vállalta a rendszer kiépítését, ezt szerződésmódosítás után 99 millió forintra emelték.

Június végén a BKV Zrt.-vel a Combino villamosok népszerűsítésére szerződést kötő cég vezetőjét hallgatták ki tanúként.

 

Korábban annak a GPS Capital Tanácsadó és Szolgáltató Kft.-nek az egyik tulajdonosát hallgatták meg, melynek kilenc és fél hónapra lobbitevékenységért 32,8 millió forintot fizetett ki a BKV.

A tanúként meghallgatott egyik cégvezető elmondta: 92,5 millió forintos ajánlatot adtak be, de a pályázatban megjelölt ipari LCD kijelzőkkel építették volna ki a rendszert, ezek lényegesen drágábbak, mint a tévékészülékek.

Balogh Zsolt negyedrendű vádlott, aki az utastájékoztató rendszer pályázati kiírásakor még a BKV Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese, majd megbízott vezérigazgatója volt, kijelentette: „Sajnálom utólag, hogy nem önök építették ki a rendszert, mert azt látom, hogy komoly szakmai felkészültséggel rendelkeznek.”

A vádirat szerint „a műszaki átadás-átvételi eljárást 2007. november 30-án lefolytatták, azonban eredményes próbaüzem a mai napig nem zárult le”. A vádirat kitér arra, hogy Balogh Zsolt megbízott vezérigazgató a teljesítés igazolását nem akarta aláírni, ezért Hagyó Miklós elsőrendű vádlott behívatta hivatalába, és utasította, hogy intézkedjen a kifizetésről, és az még karácsony előtt történjen meg.

Kedden a beruházás műszaki ellenőrei – mindketten ma is a BKV Zrt.-nél dolgoznak – egybehangzóan állították: a vizuális utastájékoztató rendszer a mai napig nem a rendeltetésének megfelelően, több hiányossággal, gyakori meghibásodásokkal működik.

A főügyészség szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig megközelítőleg 1,5 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak. A per szeptember 10-én tanúkihallgatásokkal folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.