Bajnaiék mintha megszeppentek volna

Nem biztos, hogy lenne békemenet, ha Bajnaiék nem így „ünnepelték” volna születésnapjukat.

MNO
2013. 10. 20. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Miben lesz más ez a békemenet, mint az eddigiek?
– Két nagyon fontos célja van ennek a megmozdulásnak. Az első hogy méltósággal megemlékezzünk október 23-áról, a második pedig, hogy toleráns magatartással tiltakozzunk a politikai kultúrának az olyan intoleráns, antidemokratikus, agresszív elemei ellen, mint amilyen a szobordöntés volt. Ez volt az első alkalom, hogy élő emberről mintázott szobort megcsonkítottak, ez ellen pedig demonstrálnunk kell. Hangsúlyozom, hogy békés módon. Nem tartanánk ugyanis szerencsésnek, hogy ezen a nemzeti ünnepen az utcán növeljük tovább közéleti feszültséget. Ennek kapcsán meg is jegyezném, hogy ugyan mindig voltak radikálisabb hangot megütők a békemenetben, de őket mindig sikerült lecsillapítani, kordában tartani.

– Milyen jelentősége van annak, hogy ez a 2014-es választások előtti utolsó október 23-a?
– Nem kizárt, hogy márciusban vagy akár áprilisban lesz még békemenet, felhívva a figyelmet a társadalmi összefogás fontosságára. Biztosra persze senki nem tud tervezni előre, mindig a politikai helyzettől tesszük ezt függővé. Most például egyáltalán nem biztos, hogy lett volna békemenet, ha Bajnai szövetségesei nem ilyen visszataszító módon „ünnepelték” volna születésnapjukat a közelmúltban. Ez az embertelen megmozdulás nem egyszerűen illetlen egy demokráciában, ez veszélyeztet demokratikus pilléreket. Ellenfelek vagyunk, de nem ellenségek, ezt kellene megérteniük a baloldaliaknak.

– Hozhat vagy vihet a baloldal konyhájára, hogy rengeteg párt, köztük a legmarkánsabb, a DK is képviselteti magát a nagy közös október 23-ai rendezvényen?
– Személyes véleményem szerint a Demokratikus Koalíció nem a legmarkánsabb ellenzéki párt. Van egy vezetőjük, aki nagyon agresszív és petárdák robbantásával próbál magának médiafigyelmet kicsikarni; de országos hálózata alig van, alapszervezeteik pedig nem túl hatékonyak. A közös rendezvényük pedig szerintem nem a szervezetekről, hanem a szavazókról fog szólni. A kérdés az, hogy az ott elhangzó üzenetek hogyan mozgósítják majd a célközönséget. Ha például úgy alakul, hogy Gyurcsány Ferencék önállóan indulnak majd, akkor ők a maguk 2-3 százalékával komoly, 50-100 ezres tömböt szakíthatnak el az MSZP-től. Elképzelhető az is, hogy mindez csak februárban derül majd ki.

– Úgy tűnik, hogy a baloldal egyre agresszívabb eszközökhöz nyúl. Minek köszönhető ez?
– Az egész baloldalra ez nem igaz, csak azokra, akik pánikban vannak, ők támadnak nemtelen eszközökkel. Demokráciában a vita megengedett, de – képletesen szólva – a verekedés már nem. Azok ugranak elsősorban, akik szorulnak kifelé az összefogásból, és itt nemcsak Gyurcsányékra gondolok, hanem a volt LMP-s szakadárokra, vagy a Szolidaritásra.

– Számítanak-e arra, hogy most, a békemenettel párhuzamosan megpróbálják majd „felülmúlni” a Clark Ádám téri akciót?
– Bajnaiék mintha megszeppentek volna a szobordöntéstől, és talán levonták a tanulságokat. Ők azt hangoztatták, hogy a közepet, a bizonytalanokat akarják megszólítani, és nyugodt erőt kívántak sugározni. Ehhez képest egy ilyen agresszív gesztussal, ahol megcsonkítják egy regnáló miniszterelnök szobrát, majd azt rugdosni kezdik, ezzel még a meglévő támogatóikat is elijesztik maguktól. A közvélemény-kutatások is néhány hónap alatt jelentős csökkenésről számolnak be, ami arról árulkodik, hogy nem találták meg a módszereket, hogy növeljék a bázisukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.