Bajnai a kartellező bankok oldalán áll?

A Fidesz szerint Bajnai Gordon azon bankárok oldalán áll, akik csak a saját érdekükre és zsebükre figyelnek.

BuL
2013. 11. 21. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fideszes politikus hangsúlyozta, korábban az Együtt–PM Szövetség vezetője és az MSZP is beismerte, hogy a bankadó kivezetésére, illetve csökkentésére készülnek. Zsigó Róbert szerint ezzel a volt kormányfő a kis keresetű családokkal és munkavállalókkal fizettetné meg az állam kieső bevételeit.

Zsigó szerint ennek megvalósítása érdekében Bajnai Gordon adóemelést akar, vagyis Európa második legkisebb, 16 százalékos személyi jövedelemadó-kulcsa helyett 40 százalékos terhet vetne ki. Aláhúzta, Bajnai ezzel egy időben eltörölné a családi adókedvezményt, amivel a munkavállalók elsöprő többségének – köztük a minimálbért, illetve a kevéssel többet keresőknek – csökkenne a fizetése.

A Fidesz szóvivője szerint az Együtt–PM vezetője programja megvalósításában a spekulatív pénzügyi körök, bankárok támogatására számít. Ennek alátámasztására megemlítette, hogy egy „hazai bankvezér” Bajnai pártalapítványának támogatására szólította a banki alkalmazottakat.

Hozzátette: a volt kormányfő azokat a pénzintézeteket segítené, amelyek a Gazdasági Versenyhivatal szerdai döntése alapján egymással összefogva, szabálytalan módszerekkel próbálták akadályozni a végtörlesztést, vagyis azt, hogy a bajba jutott devizahitelesek kimásszanak a csapdából.

A Fidesz szóvivőjének tájékoztatóját követően Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója a 11 pénzintézetre kiszabott 9,5 milliárd forintos bírságra utalva azt sürgette, hogy a Kúria hozzon jogegységi döntést. Mint fogalmazott, beigazolódott, hogy a pénzintézetek összejátszottak, és több tízezer embertől vették el a végtörlesztés lehetőségét. Fontosnak nevezte, hogy a bíróságok egységesen kimondják: ezek a bankok becsapták, megtévesztették ügyfeleiket.

Szólt arról is, hogy a Gazdasági Versenyhivatal bírsága jó, de önmagában nem elegendő, hiszen a bankok profitja sokszorosa a 9,5 milliárd forintnak, ekkora bírság mellett is megéri nekik az, hogy továbbra is megtévesszék ügyfeleiket.

Boros Imre közgazdász korábban az MNO-nak arról beszélt: véleménye szerint a Simor András vezette jegybank is felelős lehet azért, hogy kamatemeléssel riasztották el az adósokat a devizahitelek forintosításától a bankok. Hozzátette, a pénzintézetek most is ragaszkodnak extraprofitjukhoz. Úgy véli, a jövőben az állami, vagy legalábbis magyar többségi tulajdonú bankrendszer jelenthet megoldást.

Simorék fokozatosan elkezdték megemelni a forint alapkamatát, egyre drágábbá téve a forinthiteleket, amelyekkel a devizaadósok végtörlesztéssel kiválthatták volna devizahiteleiket. 2010. november 30-ától gyakorlatilag egy év alatt 5,25-ről 7 százalékra emelte a jegybank az alapkamatot. A különbség 1,75 százalék, ez összevetve nem áll messze attól a 2,5 százaléktól, amennyivel a bankok – igaz, rövidebb idő, mintegy négy-öt hónap alatt – drágították a forinthiteleket, mondta Boros.

A fentiek fényében nem zárható ki, hogy a Magyar Nemzeti Bankot – a közgazdász kifejezésével élve – a külföldi bankok rángatták, saját érdekeik szerint módosítgatva a forint alapkamatát, ezzel mintegy rásegítve a pénzintézetek kamatemeléseire. Így a devizahitelesek jelentős része nem tudta vagy nem merte forintosítani külföldi pénznemben fennálló tartozását, vagy ha mégis megtette, a megemelt kamatok miatt így is a bankokat gazdagította. A pénzintézetek így kompenzálták magukat azokért a veszteségekért, amelyek állításuk szerint a végtörlesztés nyomott árfolyama miatt érte őket.

Mint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, szeptember 27-én a bankok tagadták, hogy összebeszéltek volna, hogy együtt csökkentsék a végtörlesztésben részt vevő adósok számát. A vád szerint 2011 őszén, a végtörlesztés idején a bankok közösen határoztak úgy, hogy minél kevesebb adósnak teszik lehetővé a devizaadósságuk forintra váltását.

Ismert, a végtörlesztés életbe lépésekor másfél hónap alatt átlagosan egy-másfél százalékponttal drágultak a forintalapú kölcsönök. Az ügyben indult eljárást a Gazdasági Versenyhivatalnál és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél még Rogán Antal kezdeményezte arra hivatkozva, hogy a pénzintézetek egyidejűleg emelték meg a forinthitelek kamatát a kedvezményes végtörlesztés hírére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.