Simor nemcsak a kormány, a jogszabály ellen is harcol

A balliberális sajtó a jobbközép kormány ellensúlyaként tekint Simor Andrásra, pedig a jogszabályok alapján a jegybankelnöknek támogatnia kellene a kabinet gazdaságpolitikáját.

Kovács András
2012. 10. 03. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szeptember 25-ei kamatdöntő MNB-ülést követően rég nem látott egységben sorakozott föl Simor András jegybankelnök mögött a balliberális sajtó és a mértékadó gazdasági lapok. Immár második alkalommal maradt kisebbségben Simor és köre a monetáris tanácsban, és így az alapkamat a júliusi 7 százalékról 6,5-re csökkent. Az MNB elnöke és köre körömszakadtáig ragaszkodott az európai szinten kimagaslónak számító rátához, amely már magasabb volt, mint a 10 éves állampapírok éves hozama.

A jegybankelnök a mostani kabinet hatalomra kerülése óta teljes mértékben hanyagolta az együttműködést, pedig a 2011-ben elfogadott CCVIII. számú törvény rögzíti: az árstabilitás mellett a kormány gazdaságpolitikájának monetáris eszközökkel való a támogatása is a jegybank feladata. Erre Simor többször is ígéretet tett, de egyelőre egyszer sem váltotta be.


2012. január 6-án Orbán Viktor tájékoztatása szerint arra kérték Simort, hogy azokat az eszközöket, amelyeket az EU-ban, az Egyesült Királyságban, illetve az Egyesült Államokban bevet a jegybank a gazdasági növekedés érdekében, vegye számításba, és vizsgálja meg, hogy Magyarországon ezek közül mit lehetne felhasználni. „A jegybankelnök nyitott volt, és megerősítette, hogy javaslatait hamarosan megteszi.”

Erős szabályozást szeretnének

Információink szerint a kormánypártban továbbra sem tettek le arról, hogy az MNB elnökét és a monetáris tanács tagjait a parlament válassza meg kétharmados többséggel. Úgy látják, hogy a felhatalmazás mellé komoly elszámolással is tartoznának a tisztségviselők, ami azt jelentené, hogy időnként meg kellene jelenniük az illetékes parlamenti bizottságok előtt és számot adni munkájukról.

Forrásaink túlzottnak tartják, hogy a jegybankelnök a mostani szabályozás szerint gyakorlatilag teljhatalommal rendelkezik, a monetáris tanács tagjainak a kamatdöntésen kívül nincsen hatalmuk. Természetesen ezen is szeretnének változtatni, de az ilyen tervek nagyban az Európai Központi Banktól függenek, amely minden esetben a jegybankok teljes függetlenségét követeli meg a tagországoktól, amivel egyrészt saját hatalmát, másrészt a kereskedelmi bankok pozícióját védi.


A legrosszabbak között

Simor az elmúlt években a balliberális sajtóban egyértelműen a kormány elleni szabadságharcos pozícióját vette föl. Mindezt csak alátámasztja, hogy évek óta nem szerepelt a jobboldalhoz köthető médiában, a meghívásokat elutasítja, és főként csak olyan konferenciákon fejti ki a véleményét, ahol nem várható, hogy jelentős ellenállásba ütközne. A MNB-elnök munkásságáról egyébként a Global Finance című lap állított ki nem túl hízelgő bizonyítványt, mivel Simort Európa egyik legrosszabb jegybankárának választotta meg belorusz kollégájával egyetemben.


A szakmaiság kapcsán érdemes még Surányi Györgyöt is idézni, aki 2009 márciusában úgy fogalmazott, „a jegybank összevissza beszél és ellentmondásosan cselekszik”. A nemzeti bank volt elnöke szerint ezek az ellentmondó nyilatkozatok sokba kerülnek Magyarországnak; „Van egy hatékony kormányunk és hatékony jegybankunk, ezek együtt sok kárt tudnak okozni”.

Furcsa kapcsolat

A jegybank Simor által folyamatosan hangsúlyozott függetlensége egyébként a napokban kapott újabb léket, mivel kiderült, hogy Braun Róbert már egy éve az MSZP tagja, miközben az MNB alkalmazásában adott kommunikációs tanácsokat. A Fidesz hétfőn a parlamentben személyesen kérdezte volna meg Simor véleményét a kialakult helyzetről, aki maga helyett Karvalits Ferenc alelnököt küldte el. A kormánypárt nem fogadta el a kijelölt válaszadó személyét, és megvárja, míg Simornak lesz ideje megjelenni a parlamentben.

Braun szivárogtatott?

Szerdai számában a Magyar Nemzet azt írja egy neve elhallgatását kérő jegybanki tisztviselőre hivatkozva: a Braun-ügy nemcsak a Magyar Nemzeti Bank sokat hivatkozott „függetlensége” és az MSZP jegybankra gyakorolt befolyása miatt aggályos, hanem azért is, mert az egy évvel ezelőtt az MSZP-be belépő Braun Róbert jegybankelnöki tanácsadótól esetleg bizalmas belső információk szivároghattak a szocialistákhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.