Az LMP kettészakadásával a párt legnagyobb fegyverét, a média nyilvánosságát és támogatását vesztette el – mondta el az MNO-nak Boros Tamás, a Policy Solutions vezetője. A szakember szerint a pártból kilépő politikusok az LMP „legmédiaképesebb” emberei voltak, így hiába maradt meg a pártszervezet, a frakció és a névismertség a Lehet Más a Politikánál, mégsem tudta az elmúlt évben keresztülvinni üzeneteit.
Ehhez hozzájárult az is, hogy a pártot sem a jobboldali, sem a baloldali média nem vette a szárnyai alá, a liberális médiumok számára pedig eleve nem volt szimpatikus Schiffer Andrásék kapitalizmuskritikája – tette hozzá. Ugyanakkor még „baráti” média nélkül is sikerült az LMP-nek a középen állás, a korrupcióellenesség és a zöld gondolat témáival megtartaniuk több mint százezer szavazót – vélekedett a politikai elemző. A választók jelentős része ugyanakkor inkább rendszerkritikus vagy jobbközép gondolkodású, tehát a párt léte inkább a jobboldalt, mint az MSZP-t gyengíti.
Boros szerint az LMP az „acsarkodó nagyok” mellett lehet a nevető harmadik, azon szavazók számára, akik csalódtak az Orbán-kormány teljesítményében, hagyományosan nem szavaznak az MSZP-re illetve partnereire, és a Jobbikot túlságosan radikálisnak tartják. A közvélemény-kutatásokban a küszöb alatti pártokat sokszor alulmérik, tehát az LMP bejutása nem kizárható, ugyanakkor 2010-hez képest nem egy felfelé ívelő trend, pozitív hangulat veszi körbe a pártot, hanem ennek ellenkezője, mely tény sokat ront az LMP lehetőségein – mutatott rá a elemző.
„Gyurcsány Ferenc dilemmája az lehet, hogy a saját táborában továbbra is kiemelkedően népszerű, de azon bizonytalan választók körében, akik el fogják dönteni a választást, igen negatív a megítélése.” Ráadásul, személye a 2010 előtti politika szimbóluma, így szembemegy az MSZP és az Együtt megújulást mutató politikájával – mondta a szakember. Ezért nem várható, hogy a DK-val közös listát hozzon létre az MSZP, ugyanakkor nem kizárható, hogy az Együtt–PM – amennyiben tovább gyengül – kénytelen lesz átadni néhány egyéni körzetet, így garantálva, hogy minden fontosabb választókerületben közös MSZP– Együtt–PM–DK jelölt álljon szemben a Fidesszel.
Boros szerint Gyurcsány nélkül nem létezik a Demokratikus Koalíció, ugyanakkor a párt szavazótáborát csak részben a volt miniszterelnök személye tartja össze – számos szavazó az egyetlen liberális pártot látja a DK-ban. A Demokratikus Koalíció által képviselt értékek sok esetben a volt SZDSZ baloldali és liberális értékeinek az ötvözete, így főleg az idősebb volt SZDSZ-szavazók tömegével találhatnak maguknak politikai otthont a DK-nál – tette hozzá.
„Amennyiben a Demokratikus Koalíció külön indít jelölteket és emiatt veszít el képviselői helyeket a baloldal, akkor egyértelműen elindul a bűnbakkeresés.” Ugyanakkor az már a felek kommunikációján múlik, hogy Gyurcsányt, avagy az MSZP–Együtt–PM-et teszik-e felelőssé a választók – zárta szavait a politikai elemző.