A politikus közleményében azt írta, hogy miután kiléptek az LMP-ből, „konstruktív javaslatot” tettek egy frakciószövetség létrehozására. Szavai szerint a Schiffer András vezette LMP-s tárgyalódelegáció semmilyen formában nem volt hajlandó a javaslatot még csak megtárgyalni sem, ehelyett csak azt javasolták, hogy a Párbeszéd Magyarországért képviselői adják vissza a mandátumukat.
Hosszú tárgyalások után úgy érezték, kimerültek a lehetőségeik, ezért, „tudomásul véve Schiffer Andrásék hajthatatlanságát”, a jövőben független képviselőként fognak dolgozni „az igazságosságot és fenntarthatóságot megjelenítő zöld politika ügyéért” – írta Jávor Benedek.
Hétfőn jelentik be
A Párbeszéd Magyarországért (PM) tagjai hivatalosan hétfőn jelentik be Kövér László házelnöknek, hogy kiléptek az LMP parlamenti frakciójából – nyilatkozta Jávor Benedek, a PM egyik alapítója pénteken az MTI-nek. A házszabály alapján döntésük azonnal érvénybe lép, ezért az LMP képviselőcsoportja a jövő hét első napján szűnik meg – tette hozzá az MTI kérdésére. A Párbeszéd Magyarországért alapítója hangsúlyozta, hogy kilépésüket követően lemondanak az LMP-nek járó állami támogatásról és az LMP pártalapítványáról is.
A parlamenti bizottsági helyek elosztásáról 2010-ben egyeztek meg a frakciók, az új helyzetben a változásokat a házelnöknek kell előterjesztenie, és az Országgyűlésnek elfogadnia – mondta Jávor Benedek. Hozzátette: minden képviselőnek joga van a bizottsági tagsághoz. Az ő bizottsági elnöki helyéről, illetve az LMP-nek juttatott alelnöki pozíciók sorsáról szintén a Ház dönt majd.
Schiffer András az ATV reggeli műsorában arról beszélt: éppen a mostani szakadárok voltak a leghangosabban felháborodva, mikor Ivády Gábor kilépett az LMP parlamenti frakciójából és nem adta vissza mandátumát. „Egyébként pedig csak arra utalnék, hogy azért az elmúlt 20-25 évben a magyar társadalomban pártállástól függetlenül azért kialakult egy konszenzus azzal kapcsolatban – még akkor is, ha a közjogi helyzet ennek nem felel meg –, hogy ha valaki listán mandátumot szerzett, és utána kiül egy frakcióból vagy kilép egy pártból, akkor illik azt a listán szerzett mandátumot visszaadni. Jegyzem meg, Fodor Gábor annak idején, 1993-ban így cselekedett, Ivády Gábor vagy éppen most a jobbikos képviselők meg nem így cselekedtek. Viszont a közvélemény ítélete ezekben az ügyekben – vagy akár Bokros Lajoséban, amikor ő megtagadta a jelenlegi MDF-et – pártállástól függetlenül eléggé egyértelmű volt” – fogalmazott Schiffer.
Az lenne tisztességes, ha az LMP-ből kilépett politikusok visszaadnák országgyűlési mandátumukat, mivel már nem képviselik azt az irányvonalat, amelyért a 2010-es választásokon indultak. Erről Vágó Gábor, a Lehet Más a Politika országgyűlési képviselője beszélt a Hír TV Versus című műsorában.
Ismert: az LMP XXI. kongresszusán az a döntés született, hogy a Párbeszéd Magyarországért platform tagjai kilépnek, és új pártot alapítanak, de mivel nem szeretnék, hogy az ökopárt parlamenti frakciója megszűnjön, a képviselőcsoportból nem lépnek ki. „Egy hajóban két irányba nem lehet evezni” – értékelte akkor Schiffer András az LMP kongresszusán történteket. Később a Klubrádióban úgy nyilatkozott Karácsony Gergely, hogy február közepéig megalakul az LMP-ből kilépők új pártja.
Később Jávor Benedek és Szabó Tímea bejelentette, hogy a platform Párbeszéd Magyarországért Pártként folytatja munkáját. Szabó Tímea egy kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a Lehet Más a Politikából kivált nyolc képviselő nem adja vissza a mandátumát. Az újságírók felvetésére hozzátette, egy LMP nevű frakcióban nem maradnának, éppen ezért javasolnák, hogy a képviselőcsoportot kereszteljék át LMP – Párbeszéd Magyarországért névre.