Senki sem kérdőjelezte meg a Fidesz fölényét

A fontosabb választásokon 2013 második felében is a kormánypártok diadalmaskodtak.

Kovács András
2013. 12. 26. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2013 második félévében összesen hat olyan érvényes választást tartottak, amely 10 ezer főnél népesebb településen zajlott. Volt egy hetedik megmérettetés is, Fóton azonban a bíróság az egész választási eljárást megsemmisítette, mivel a baloldalról bebizonyosodott, hogy jogtalanul szállított választókat a szavazás napján. Mostani elemzésünkben azt nézzük meg, hogy 2010-hez képest hogyan változtak az erőviszonyok azokban a választókerületekben, ahol július és december között szavazhattak az állampolgárok.

2010-ben összesen 14 751 fő élhetett volna az állampolgári jogával a vizsgált településeken, amelyből 5915-en jelentek meg, ez 40,1 százalékos részvételnek felelt meg. 2013-ban 14 746 fő szavazhatott volna, de csak 4540-en jelentek meg az urnáknál, amely 30,79 százalékos részvételi arányt jelentett. Az aktivitás 10 százalékos zuhanása egyáltalán nem nevezhető pozitív jelenségnek, de ebben vélhetően szerepet játszik, hogy Békéscsabán az LMP-szakadár PM bénázása miatt nem tudott a balliberális ellenzék közös jelöltet állítani.

Azon a hat településen, ahol 2013 őszén-telén voksoltak, 2010 októberében a Fidesz–KDNP a voksok 40,46 százalékával diadalmaskodott, ami akkori országos átlaga alatti szereplést jelentett. Az MSZP 22,78, a Jobbik 7,81, a KDNP 6,52, az LMP 3,78, míg az egyéb szervezetek 18,64 százalékot értek el. Feltűnő a KDNP jó szereplése, ami annak köszönhető, hogy egy váci körzetben önállóan indultak, és a második helyen végeztek.

2013-ban a vizsgált választókerületekben a Fidesz–KDNP 38,5, az MSZP és szövetségesei 24,88, a Jobbik 9,93, az LMP 4,18, míg az egyéb szervezetek 22,51 százalékot tudtak elérni. Bő három év alatt az erőviszonyok alapvetően nem változtak, bár a Fidesz–KDNP némileg visszaesett, de első helyét így sem veszélyeztette semmi. A nyertesek részben az MSZP és szövetségesei voltak, de a Jobbik és az LMP is képes volt némileg emelkedni.

 

A 2014-es választások előtti utolsó teljes félévben tehát a kormánypártok nem szenvedtek el jelentős visszaesést 2010-hez képest a vizsgált választókerületekben, ami mindenképp biztató lehet számukra a nagy megmérettetés előtt. Hangsúlyozni kell azonban, hogy egy-egy helyi voksoláson a jelöltek személye még egy 10 ezer főnél népesebb városban is fontosabb lehet, mint az adott aspiráns párthovatartozása. Éppen emiatt ezek a voksok 100 százalékig nem feleltethetőek meg a pártok támogatottságának.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.