Karácsonyék kinyírták a balliberális tábort

Karácsony Gergelyék hibája miatt nem lesz közös balliberális jelölt a hétvégi békéscsabai időközi választáson.

Kovács András
2013. 11. 09. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi választást vasárnap, amely meglehetősen furcsa lesz, mivel a balliberális ellenzéknek a Párbeszéd Magyarországért hibája miatt nem sikerült jelöltet állítania. Karácsony Gergelyék alakulata jelölőszervezetkénti nyilvántartási kérelmében nem a törvényi előírások szerint igazolta működését, így Kovács Katalin nem indulhatott el a békéscsabai 5-ös számú körzetben.

A voksoláson ennek ellenére lesz ellenzéki jelölt, mivel mind az LMP, mind a Jobbik rajta lesz a szavazólapon, valamint egy független aspiráns is ringbe száll. A vasárnapi megmérettetés így a kisebb ellenzéki erők számára mindenképpen jó lehetőség lesz arra, hogy a kormánypártokkal szembeni voksokat maguk mögé gyűjtsék. A most jelölt nélkül maradt baloldali szavazók vélhetően az LMP felé fognak fordulni, míg a Jobbik számára az a legnagyobb kérdés, hogy képes lesz-e bővíteni a bázisát egy kelet-magyarországi városban.

A mostani voksolás előtt is érdemes a korábbi szavazóköri adatok alapján megnézni, hogy milyenek is az esélyek az 5-ös választókerületben, és hogyan alakultak az erőviszonyok. 2010 őszén a Fidesz–KDNP jelöltje 52,84 százalékkal diadalmaskodott, míg az MSZP 26,05, a Jobbik 13,09, az LMP pedig 8,02 százalékos eredményt ért el. Ez az eredmény nagyjából az országos tendenciát követte, bár a szocialisták és az LMP annál jobban szerepeltek.

A 2010-es parlamenti választáson a Fidesz–KDNP 48,21, az MSZP 23,43, a Jobbik 14,55, az LMP pedig 7,03 százalékot ért el. A választókerületben tehát a szocialisták országos átlaguk (19,3 százalék) fölött, míg a Fidesz és a Jobbik az alatt szerepelt. Az LMP nagyjából az országos támogatottsági átlagát hozta a körzetben. Ez a voksolás is megmutatta, hogy Békéscsabának ez a része inkább a baloldal felé húz, mivel az MSZP átlag fölötti támogatottságot mutathatott föl.

 

A 2006-os országgyűlési voksoláson az MSZP 43,22, a Fidesz–KDNP 38,94, az SZDSZ 8,68, míg az MDF 4,85 százalékot ért el. Bár ekkor országosan is a szocialisták győztek, de ebben a választókerületben támogatottságuk még azt is felülmúlta, és az SZDSZ közösen 50 százalék fölötti szavazatarányt tudtak felmutatni. A 2004-es európai parlamenti választáson országosan a Fidesz győzelmét regisztrálhattuk, de ebben a békéscsabai választókerületben az MSZP és az SZDSZ együtt 46,13, míg a jobbközép ellenzéki párt 43,61 százalékot ért el.

A 11 évvel ezelőtti parlamenti választáson Békéscsaba ezen részén az MSZP 43,18, a Fidesz–MDF 35,65, az SZDSZ 7,21, míg a Centrum Párt 5,29 százalékot ért el, tehát a kormányváltó erők bőven 50 százalék fölött végeztek. Az Orbán-kormány akkor országosan is veszített, de ebben a választókerületben annak aránya lényegesen nagyobb volt, és a Fidesz–MDF lista lényegesen gyengébben szerepelt országos átlagához képest.

Az elmúlt évtized voksolásait mérlegre téve világosan látszik, hogy a kelet-magyarországi város ezen része inkább a baloldal felé hajlik, és akkor is viszonylag jó eredményt értek el a balliberálisok, amikor országosan vereséget szenvedtek. Éppen emiatt a közös balliberális jelöltnek most jó esélye lett volna a sikerre, de így az LMP kapott óriási lehetőséget arra, hogy az itt lévő stabil baloldali voksokat összegyűjtve nagyon jó eredményt tudjon felmutatni a jövő évi választások előtt.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at.

 

Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott (Veres János, a szocialista párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke az MTI-nek aznap azt mondta, hogy a mandátumot elnyerő Baracsi Balázs János függetlenként indult ugyan, de az MSZP a jelölt támogatását a szórólapokon is egyértelművé tette.), Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.

 

Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben.Szeptember 8-án Vácott simán győzött a Fidesz–KDNP amivel megtörte a balliberális ellenzék lendületét, a Gyurcsány-Mesterházy szövetség csúfosan leszerepelt. Baján hosszú huzavona után, és egy szavazókörben megismételt voksolást követően is magabiztosan győzött a Fidesz–KDNP jelöltje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.