Újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi választást vasárnap, amely meglehetősen furcsa lesz, mivel a balliberális ellenzéknek a Párbeszéd Magyarországért hibája miatt nem sikerült jelöltet állítania. Karácsony Gergelyék alakulata jelölőszervezetkénti nyilvántartási kérelmében nem a törvényi előírások szerint igazolta működését, így Kovács Katalin nem indulhatott el a békéscsabai 5-ös számú körzetben.
A voksoláson ennek ellenére lesz ellenzéki jelölt, mivel mind az LMP, mind a Jobbik rajta lesz a szavazólapon, valamint egy független aspiráns is ringbe száll. A vasárnapi megmérettetés így a kisebb ellenzéki erők számára mindenképpen jó lehetőség lesz arra, hogy a kormánypártokkal szembeni voksokat maguk mögé gyűjtsék. A most jelölt nélkül maradt baloldali szavazók vélhetően az LMP felé fognak fordulni, míg a Jobbik számára az a legnagyobb kérdés, hogy képes lesz-e bővíteni a bázisát egy kelet-magyarországi városban.
A mostani voksolás előtt is érdemes a korábbi szavazóköri adatok alapján megnézni, hogy milyenek is az esélyek az 5-ös választókerületben, és hogyan alakultak az erőviszonyok. 2010 őszén a Fidesz–KDNP jelöltje 52,84 százalékkal diadalmaskodott, míg az MSZP 26,05, a Jobbik 13,09, az LMP pedig 8,02 százalékos eredményt ért el. Ez az eredmény nagyjából az országos tendenciát követte, bár a szocialisták és az LMP annál jobban szerepeltek.
A 2010-es parlamenti választáson a Fidesz–KDNP 48,21, az MSZP 23,43, a Jobbik 14,55, az LMP pedig 7,03 százalékot ért el. A választókerületben tehát a szocialisták országos átlaguk (19,3 százalék) fölött, míg a Fidesz és a Jobbik az alatt szerepelt. Az LMP nagyjából az országos támogatottsági átlagát hozta a körzetben. Ez a voksolás is megmutatta, hogy Békéscsabának ez a része inkább a baloldal felé húz, mivel az MSZP átlag fölötti támogatottságot mutathatott föl.
A 2006-os országgyűlési voksoláson az MSZP 43,22, a Fidesz–KDNP 38,94, az SZDSZ 8,68, míg az MDF 4,85 százalékot ért el. Bár ekkor országosan is a szocialisták győztek, de ebben a választókerületben támogatottságuk még azt is felülmúlta, és az SZDSZ közösen 50 százalék fölötti szavazatarányt tudtak felmutatni. A 2004-es európai parlamenti választáson országosan a Fidesz győzelmét regisztrálhattuk, de ebben a békéscsabai választókerületben az MSZP és az SZDSZ együtt 46,13, míg a jobbközép ellenzéki párt 43,61 százalékot ért el.
A 11 évvel ezelőtti parlamenti választáson Békéscsaba ezen részén az MSZP 43,18, a Fidesz–MDF 35,65, az SZDSZ 7,21, míg a Centrum Párt 5,29 százalékot ért el, tehát a kormányváltó erők bőven 50 százalék fölött végeztek. Az Orbán-kormány akkor országosan is veszített, de ebben a választókerületben annak aránya lényegesen nagyobb volt, és a Fidesz–MDF lista lényegesen gyengébben szerepelt országos átlagához képest.
Az elmúlt évtized voksolásait mérlegre téve világosan látszik, hogy a kelet-magyarországi város ezen része inkább a baloldal felé hajlik, és akkor is viszonylag jó eredményt értek el a balliberálisok, amikor országosan vereséget szenvedtek. Éppen emiatt a közös balliberális jelöltnek most jó esélye lett volna a sikerre, de így az LMP kapott óriási lehetőséget arra, hogy az itt lévő stabil baloldali voksokat összegyűjtve nagyon jó eredményt tudjon felmutatni a jövő évi választások előtt.
2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at.
Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott (Veres János, a szocialista párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke az MTI-nek aznap azt mondta, hogy a mandátumot elnyerő Baracsi Balázs János függetlenként indult ugyan, de az MSZP a jelölt támogatását a szórólapokon is egyértelművé tette.), Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.
Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben.Szeptember 8-án Vácott simán győzött a Fidesz–KDNP amivel megtörte a balliberális ellenzék lendületét, a Gyurcsány-Mesterházy szövetség csúfosan leszerepelt. Baján hosszú huzavona után, és egy szavazókörben megismételt voksolást követően is magabiztosan győzött a Fidesz–KDNP jelöltje.