Nyírbátori választás: Fidesz–MSZP továbbra is 6–3

Nyírbátorban továbbra is kétszer annyi képviselője van a Fidesz–KDNP-nek, mint az MSZP-nek, mivel vasárnap egy független városatya helyére egy másik függetlent választottak.

KA
2013. 08. 12. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz szerint a hétvégén tartott nyírbátori időközi választás nem változtatott a helyi politikai erőviszonyokon, így a kormánypártnak továbbra is kétszer annyi képviselője van, mint a baloldalnak. Erről Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője beszélt egy más témában tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.

A politikus azt mondta, gyakorlatilag semmi nem változott Nyírbátorban, mivel egy korábban lemondott független képviselő helyére választottak egy másik független képviselőt, miközben a város vezetése továbbra is fideszes kézben maradt, a kormánypártnak pedig kétszer annyi képviselője van, mint a baloldalnak. Az MSZP-nek „arra sem volt bátorsága, hogy jelöltet indítson a többi baloldali szervezettel, mert tudták, hogy nem kérnek belőlük, akárhogy is matekoznak az összefogással” – fogalmazott Zsigó, hozzátéve: „Nyírbátorban Fidesz–MSZP továbbra is 6–3”.

A vasárnap megtartott nyírbátori időközi képviselő-választást a függetlenként induló Baracsi Balázs János nyerte meg Nyírbátor 6-os számú választókerületében. Baracsi Balázs János 371, Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett. Az időközi választást azért kellett megtartani a 12 ezer lelkes kisvárosban, mert a képviselői tisztséget 2010-ben elnyerő Csekő Sándor független képviselő lemondott posztjáról.

Mint arról az MNO korábban beszámolt abban a választókerületben, ahol vasárnap voksoltak még 2010-ben is az MSZP győzött a megyei közgyűlési választási szavazatokat figyelembe véve. Az ellenzéki párt 43,45, a Fidesz–KDNP 38,32 százalékot ért el. Ez az eredmény egyértelműen azt mutatta, hogy az MSZP országos súlyos veresége ellenére ebben a körzetben nagyon komoly bázissal rendelkezett. A 2010-es tavaszi országgyűlési választást a Fidesz–KDNP nyerte a voksok 40 százalékával, míg a Jobbik 27,35, az MSZP pedig 24,34 százalékot ért el. Az MSZP a körzetben elszenvedett vereségei során is lényegesen jobban szerepelt, mint az országos átlaga, és 2010 őszére sikerült korábbi szavazóinak jelentős részét is visszaszereznie.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a szocialisták sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP a Demokratikus Koalícióval is összefogott, de az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt.

Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at. Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.