Újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást vasárnap. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírbátor 6-os számú körzetében a független Csekő Sándor lemondása miatt járulhatnak urnákhoz a szavazók. A 2010-es önkormányzati választáson a nyírségi településen az országos tendenciával szemben MSZP-s polgármestert választottak. A 6-os körzetben független jelölt diadalmaskodott, a Fidesz–KDNP jelöltje 30,46, az MSZP-é 17,1, a Jobbiké 10,34 pedig százalékot ért el.
Az augusztus 11-ei választáson a független Baracsi Balázs János mellett Barna Gábor a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltjeként, Virágné Fazekas Adrienn pedig a Jobbik színeiben indul. Mindenképpen óriási meglepetésnek számít, hogy az MSZP nem indított jelöltet a voksoláson, miközben a városban és ebben a szavazókerületben is nagyon komoly pozíciókkal rendelkezik, amit alább fogunk bemutatni.
A Választás.hu segítségével sikerült feltérképezni, hogy ebben a szavazókörben hogyan alakultak az elmúlt évek választásai, így fel lehetett rajzolni a körzet erőviszonyait. A 2010-es őszi megyei közgyűlési választás a szocialisták sikerével ért véget, mivel az ellenzéki párt 43,45, a Fidesz–KDNP 38,32 százalékot ért el. Ez az eredmény egyértelműen azt mutatja, hogy az MSZP országos súlyos veresége ellenére ebben a körzetben nagyon komoly bázissal rendelkezett. A tavaszi országgyűlési választást a Fidesz–KDNP nyerte a voksok 40 százalékéval, míg a Jobbik 27,35, az MSZP pedig 24,34 százalékot ért el.
A 2009-es európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP 46,37, a Jobbik 27,03, az MSZP pedig 18,46 százalékot összesített. A balliberális győzelemmel záruló 2006-os országgyűlési választáson ebben a szavazókörben a szocialisták 58,08, a Fidesz–KDNP 31,97 százalékot ért el. A 2002-es országgyűlési választás is az MSZP egyértelmű győzelmét hozta: a szocialisták 50,68, míg a Fidesz–MDF szövetség 38,91 százalékot ért el Nyírbátor vizsgált választókerületében.
Az elmúlt évek választásai azt mutatják, hogy az MSZP 2006-ig domináns pozícióban volt Nyírbátor e részén. A szocialista szavazóbázis szétesésével a Jobbik nyert teret, s ezzel párhuzamosan a Fidesz–KDNP nem tudott jelentős mértékben megerősödni, amit jól mutat, hogy egyszer sem erősödött 50,2 százalék fölé. Az MSZP vereségei során is jobban szerepelt, mint az országos átlaga, és 2010 őszére sikerült korábbi szavazóinak jelentős részét visszaszereznie.
2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a szocialisták sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP a Demokratikus Koalícióval is összefogott, de az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt.
Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at. Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt.