Bajai diadal: simán elverték a Gyurcsány–Bajnai–Mesterházy-szövetséget

Mindent bevetett a hazai balliberális oldal Baján, de ennek ellenére sima vereséget szenvedtek a Fidesztől.

Kovács András
2013. 09. 23. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába vetett be mindent a hazai baloldal a bajai 3-as körzetben tartott időközi választáson, mégis simán győzött a Fidesz–KDNP jelöltje egy tipikusan billegőnek számító választókerületben. Az utóbbi tény még inkább növeli a kormánypárti diadal értéket, mivel ez azt mutatja, hogy országosan is győzelmi esélyei vannak a Fidesznek. A kormánypártok számára nagyon jól jött a mostani győzelem, így szeptemberben az egy szigetszentmiklósi vereséget leszámolva két sikert könyvelhettek el.

A bajai 3-as körzetben Kovács Csaba (Fidesz–KDNP) 46,89 Teket Melinda (MSZP–Együtt–PM–DK) 40,76, Markó György (Jobbik) 8,23, míg Ikotity István (LMP) 4,11 százalékot ért el. 2010-hez képest a részvételi arány is növekedett ebben a választókerületben, 31-ről 34 százalékra. Az, hogy három év ellenzéki politizálás alatt a balliberális összefogás kevesebb mint 18 százalékkal tudta növelni a szavazói táborát, egyáltalán nem számít nagy dolognak, főleg úgy, hogy a balliberális pártvezetők mindent bevettetek a dél-alföldi városban.

A dél-alföldi város 3-as körzetében a korábbi kormánypárti képviselő halála miatt kellett kiírni új voksolást. 2010-ben a Fidesz–KDNP jelöltje 58,9, az MSZP 22,75, míg egy független aspiráns 18,36 százalékot ért el. Baján egyébként 2012. október 28-án már tartottak egy időközi választást. Akkor a Fidesz–KDNP 46, az MSZP 29 százalékot ért el, így a városban akkor sem változtak az arányok, maradt a stabil jobbközép többség.

A 2010-es megyei közgyűlési választáson a Fidesz–KDNP 62,32, az MSZP 19,91, az LMP 9,9, míg a Jobbik 7,87 százalékot ért el ebben a választókerületben. Mivel a kormánypártok akkor a támogatottsági csúcsukon voltak, így ekkora fölényük egyáltalán nem számított meglepetésnek. A három évvel ezelőtti országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP 57,18, míg az MSZP 20,54 százalékot ért el, ami mindkét alakulat esetében jobb eredmény volt, mint az országos átlaguk. A Jobbik és az LMP pedig az alatt szerepelt, az MDF ebben a választókerületben sem tudott jó eredményt elérni, míg a Civil Mozgalom itt meghaladta az egyszázalékos támogatottságot, amivel országos átlaga fölött szerepelt.

A 2006-os országgyűlési választáson a bajai választókerületben a listás választást a Fidesz–KDNP nyerte, de az általunk vizsgált választókerületben az MSZP győzött. A szocialisták akkor 44,35, míg a Fidesz 43,95 százalékot ért el, a balliberálisok erejét jól mutatta, hogy az SZDSZ 4,24 százalékot összesített, így az akkori kormánykoalíció közel 50 százalékot ért el. Az MSZP egyébként 2006-ban két szavazókörben is 50 százalék fölötti támogatottságnak örvendett.

2002-ben a Fidesz–MDF-lista 44,49, az MSZP 40,81, az SZDSZ 4,69 százalékot ért el, így bár a jobbközép végzett az élen, de ha összeadjuk a balliberális pártok támogatottságát, akkor a jobbközép erők már kisebbségben voltak. Egyébként Baján akkor is vereséget szenvedett az MSZP–SZDSZ, azonban ebben a választókerületben mégis a szavazók relatív többsége mellettük állt.

Az elmúlt évek választásai egyértelműen azt mutatták, hogy a körzet erőteljesen billegőnek tekinthető, ráadásul a bajai tendenciákkal is szembe megy. Amikor a Fidesz–KDNP győzött egy országos választáson, akkor ebben a választókerületben is többséget szereztek a jobbközép pártok. Azokban az években, amikor országosan az MSZP–SZDSZ fölényét láthattuk, akkor a bajai 3-as körzet szavazóköreiben is a balliberálisok diadalmaskodtak.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at.

 

Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott (Veres János, a szocialista párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke az MTI-nek aznap azt mondta, hogy a mandátumot elnyerő Baracsi Balázs János függetlenként indult ugyan, de az MSZP a jelölt támogatását a szórólapokon is egyértelművé tette.), Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.

 

Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben.Szeptember 8-án Vácott simán győzött a Fidesz–KDNP amivel megtörte a balliberális ellenzék lendületét, a Gyurcsány-Mesterházy szövetség csúfosan leszerepelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.