Újabb miniszterelnökjelölt-castingba kezdett az Együtt– PM és az MSZP az ellenzéki együttműködés kiszélesítése jegyében tegnap megkezdett tárgyalásokon. A kapkodó, már-már kaotikus hangulatú egyeztetésen programokról, szakpolitikai kérésekről gyakorlatilag nem esett szó – értesült a Magyar Nemzet.
Úgy tudjuk, a Bajnai vezette mozgalom – korábbi álláspontjával szemben – ma már a közös lista állításában látja a választási győzelem esélyét. A tárgyalásokról kiszivárgott információk szerint az Együtt–PM delegációja – Bajnai Gordon, Szigetvári Viktor, Jávor Benedek, Kónya Péter és Gulyás József – azt „kérte” a szocialistáktól, hogy nevezzenek meg egy közös miniszterelnök-jelöltet is, aki azonban nem Bajnai, de nem is Mesterházy Attila szocialista pártelnök. A Magyar Nemzet értesülése szerint az Együtt–PM egyetlen személyt sem nevezett meg, azonban a délután háromkor véget ért első tárgyalás után az ATV.hu-nak – a régi SZDSZ-es hagyományokat követve – kiszivárogtatták Róna Péter nevét. Az LMP pártalapítványának vezetője a honlapnak megerősítette, hogy korábban az Együtt, az MSZP és a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció (DK) is megkereste.
Azt tudakolták, vállalna-e a vezető szerepet az ellenzéki pártok támogatásával, sőt „voltak olyan beszélgetések, célzások is”, miszerint ő miniszterelnök-jelölt lenne, de ezt nem vállalta.
Az MNO megtudta, a tegnap este hét órától folytatódott megbeszélésen újabb nevet dobtak be lehetséges közös kormányfőjelöltként Surányi György volt jegybankelnök személyében, akit Bajnai mellett Gyurcsány is támogatna.
A Magyar Nemzet információi szerint Bajnaiék javasolták azt is, hogy az MSZP adjon át egyéni körzeteket a DK-nak. A tárgyalódelegációhoz közel álló forrásaink szerint azonban a szocialisták nem igazán értették, miért jó nekik, ha egyéni indulóik egy részét visszaléptetik, lemondanak arról, hogy pártvezetőjük kormányfőjelölt legyen – ehhez egyébként ragaszkodik az MSZP –, és a közös listán politikusaik hátrébb kerüljenek, hogy legyen helye a DK-s és Együtt–PM-es indulóknak. Erre állítólag Bajnai azt mondta, ő is hozott áldozatot, hisz lemondott a kormányfőjelöltségről. Ezt az érvelést komolytalannak tartották a szocialisták, hisz jelenleg egy olyan listát vezet, amely nem jutna be a parlamentbe, cserébe pedig egy olyan lista második helyén szeretne szerepelni, ami biztos befutó. Úgy tudjuk, Bajnai erre nem tudott mit mondani.
Ettől függetlenül még nem zárható ki, hogy meg tud állapodni a két párt, s utána tárgyalni kezdenek Gyurcsányékkal (a volt kormányfővel való együttműködést korábban mind az MSZP, mind az Együtt elutasította). Információink szerint az Együtt–PM nyolc-tíz egyéni körzetet átadna a DK-nak, amelyeknek a közös listán is járna befutó hely. Azt nem tudni, Gyurcsány helyet kap-e egy esetleges közös listán.
Három hónappal a választások előtt az biztos, a baloldali ellenzék vezetőinek még fogalmuk sincs, milyen felállásban indulnak. Ez azért is egyre kínosabb, mert február végén el kellene kezdeni az egyéni jelöltek melletti aláírásgyűjtést, hogy indulhassanak a képviselőségért. Egyik informátorunk arra is felhívta a figyelmet, hogy legkésőbb január végéig a nyomdáknak is megbízást kellene adni a kampányanyagok készítésére, ám jelenleg bizonytalan, ki hol fog indulni.
A jelenlegi helyzet – ellenzéki elemzők szerint – Gyurcsány Ferencnek kedvez, amíg ugyanis az MSZP–Együtt-szövetség amortizálja magát, a DK erősödhet. Egyes forrásaink kifejtették, Gyurcsányék már akkor is nyertesek, ha nem lesz megállapodás, és mindhárom párt külön listán, ám egyéni jelöltjeiket koordináltan indítva megy neki a választásnak. A közvélemény-kutatások alapján ugyanis jelen állás szerint a parlamentbe az MSZP és a DK jutna csak be.
A Magyar Nemzet információi szerint a tárgyalások újranyitásában éppen az játszott szerepet, hogy az ellenzéki pártoknak belső felhasználásra készített közvélemény-kutatások az Együtt–PM támogatottságának „vészes” csökkenését, míg a Gyurcsány Ferenc vezette DK jelentős erősödését mutatták. Állítólag Gyurcsányék már két százalékkal megelőzik a Bajnai vezette pártot. Másrészt fontos trend volt megfigyelhető az ellenzékkel szimpatizálók körében is: míg Gyurcsány Ferenc megítélése októberben negatív volt ebben a körben, addig decemberre már egyenlő arányban voltak a volt miniszterelnököt elutasítók a politikust támogatókkal. A folyamat ráadásul Gyurcsány megítélésének javulását vetíti előre az ellenzéki szavazók körében.
Bár Gyurcsány Ferenc jelenleg feleségével külföldön tartózkodik, pihen, a DK elnöke Facebook-oldalán azt írta, hogy ha az ellenzéki tárgyalások során „szükség lesz a személyes jelenlétemre, akkor hagyunk csapot-papot, és pár óra alatt otthon vagyunk”.
Mesterházy Attila hétfőn az ATV-n felvetette azt is, hogy a szövetség kibővítésénél a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal is tárgyalni lehetne. A szociáldemokraták viszont nem kérnek az új összefogásból sem. Schmuck Andor, a párt elnöke a Hír TV-nek azt mondta: önállóan indulnak a választásokon, mert nem lát esélyt elvi együttműködésre az ellenzéki erőkkel. A Fodor Gábor vezette Liberálisok bár üdvözlik, mégis megkésettnek tartják a kezdeményezést. Amennyiben a pártot megkeresik, úgy készek a tárgyalásokra, ám Fodorék szerint ennek csak akkor van értelme, ha közös miniszterelnök-jelöltet, közös ellenzéki listát és közös egyéni jelölteket állítanak. Ezek híján a Liberálisok is önállóan indulnak a választáson.
A Fidesz szóvivője szerint a munkavállalók és a családok bőrére megy „a bukott baloldal hatalmi alkudozása”. Selmeczi Gabriella tegnapi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy „az elmúlt huszonnégy órában a bukott baloldal egy újabb színjátékát nézhettük végig, már megint gőzerővel megy a sumákolás, mellébeszélés, hazugság hazugság hátán”.