Nem szabályosan kérték fel a geotechnikai szakértőket a kolontári gátszakadás vizsgálatára – adta hírül a Fővárosi Bíróság szóvivője – márpedig ha az eljárásrendben a legkisebb hibát is felfedezik, a bizonyítékokat úgy kell tekinteni, mintha soha nem is léteztek volna.
Az ország eddigi legnagyobb ökológiai katasztrófája során a vörösiszap tíz emberrel végzett, és három település élete szűnt meg egyik percről a másikra. A kormány gyorsan reagált: miközben nagy erőkkel folyt a veszélyeztetett lakosság kimentése, a miniszterelnök és a belügyminiszter szakértőkkel érkezett a helyszínre, akik azonnal megkezdték munkájukat. Dr. Farkas József a kormány tagjaival, dr. Nagy László pedig az árvízvédelmi törzs résztvevőjeként érkezett, hogy minél előbb kivizsgálják a katasztrófa körülményeit.
Azonban a szakértőket nem az eljárásrend szerint elsőbbséget élvező szakértői névjegyzékből kutatták fel, hanem eseti szakértőként kérték fel őket, Farkas és Nagy pedig csak később, a rohamtempóban megkezdett szakértői munkájuk után kapták kézhez a hivatalos felkérést. Valamint az ügyben megvádolt 15 embert a hatóságok nem értesítették 8 napon belül a szakértői munka megkezdéséről, ahogy azt a szabályzat előírja.
Ezért a Veszprémi Törvényszék szerint sérültek a vádlottak jogai, a bíróság pedig kizárta az eljárásból dr. Farkas Józsefet, és – ha a vádlottak védőinek indítványát elfogadja – ugyanez a sors vár a másik szakértőre, dr. Nagy Lászlóra is. Ha pedig a formai kifogások miatt megtörténik a kizárás, semmissé válnak a hosszas szakértői munkával elkészített szakvélemények, amelyeken a vád alapul, és összeomlik az eljárás.
A Veszprémi Törvényszék döntése is kérdések sorát veti fel. Az eljárásrend betű szerint betartása fontosabb a bíróságnak, mint a felelősök megtalálása? Fontosabb a kormánypártinak gondolt szakértők kizárása, mint hogy megismerjük a százakat földönfutóvá tevő katasztrófa okozóit? Inkább ússzák meg a büntetést azok, akik tíz ember haláláért felelősek, hogy a balos média örvendezhessen a „fideszes szakértők” kizárásán?