A kezdeményező Kocsis Máté, a testület fideszes tagja előzőleg újságíróknak azt mondta: az a fontos, hogy a bizottság megbizonyosodhasson arról, és az ellenzéki képviselők is belássák, a nyilvánosságra került, Őszöddel kapcsolatos jelentés valódi, és „végre leállítsa magát” Gyurcsány Ferenc abban, hogy „hamisnak és hazugnak minősíti”.
A volt miniszterelnök által említett, de Pintér Sándor belügyminiszter szerint nem létező 2009. decemberi jelentéssel kapcsolatban a fideszes képviselő azt mondta: Gyurcsány Ferenc „kever-kavar ebben az ügyben”. Ez a szovjet típusú reakció, hogy ha kiderül valami, akkor tagadni kell és hamisítást kell kiáltani – fogalmazott. „Gyurcsány Ferenc lebukott, ő szivárogtatta ki az őszödi beszédet” – jelentette ki Kocsis Máté.
Kocsis Máté szerint – miként azt a nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentés is tartalmazza – Gyurcsány Ferencnek érdeke volt, hogy a 2006-os megszorításokról elterelje a figyelmet. Ebbe a logikába belefér, hogy a zavargások kialakulásában sem volt ellenérdekelt – fűzte hozzá. Emellett a 2006-os eseményeket vizsgáló jelentés is számos olyan megállapítást tartalmaz, amely szerint az akkori kormányzat, a rendőrség és a titkosszolgálat nem tett meg mindent azért, hogy a fővárosi zavargások ne következzenek be – mondta.
A Fidesz szerint itt az ideje, hogy a baloldal bocsánatot kérjen azért, mert éveken át hazudott az embereknek. A nagyobbik kormánypárt így reagált az Összefogás képviselőjelöltje, Kerék-Bárczy Szabolcs (DK) által csütörtökön elmondottakra, aki arra szólította fel Orbán Viktor miniszterelnököt, árulja el a közvéleménynek, ő szervezte-e a 2006 őszi zavargásokat.
A Fidesz közleményében úgy válaszolt erre: a 2006-os őszi eseményeket és a Gyurcsány-koalíció bukását egyedül magának köszönheti a baloldal. Emlékeztetnek: az őszödi beszédben Gyurcsány Ferenc beismerte, majdnem beledöglöttek, hogy úgy kellett tenni, minthogyha kormányoztak volna. „Ehelyett hazudtak reggel, éjjel, meg este” – idézte fel a Fidesz közleményében a beszédet.
Ebben azt is kifogásolták: a szocialisták ahelyett, hogy nyolc év alatt egyszer is bocsánatot kértek volna a magyaroktól azért, mert éveken át hazudtak nekik, „most újra kórusban Gyurcsány Ferencet védik”. A nagyobbik kormánypárt szerint a baloldal ezúttal is bebizonyította, hogy nem változott semmit és képtelen megújulni. Ugyanazok és ugyanúgy hazudnak, ahogy régen – zárul a Fidesz közleménye.
Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke a bizottsági ülés után furcsának és figyelemre méltónak nevezte, hogy csaknem nyolc év után éppen a kampány idején kerül elő ez a téma. Ugyanakkor leszögezte: az MSZP szeretné, hogy a teljes igazság kiderüljön, ezért azt kérték, hogy az üggyel kapcsolatos valamennyi irat kerüljön a bizottság elé.
Molnár Zsolt arra a kérdésre, hogy tud-e arról a harmadik jelentésről, amelyről Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció elnöke beszél, azt felelte, nem tud róla. Ugyanakkor kiemelte: fontos, hogy kerüljön elő minden irat, és a bizottság tagjai is nézhessék meg valamennyit.
Mirkóczki Ádám, a testület jobbikos tagja azt mondta: szerencsétlennek tartja az Őszöd körül kialakult helyzetet, mivel egy 2006-os ügy 2014-ben még mindig ott tart, hogy különböző politikusok és pártok egymásra mutogatnak. A képviselő azt mondta: az őszödi ügy „a hazugságról, a manipulálásról és a közvélemény félrevezetéséről” ismert. Ugyanakkor valóban lehetnek olyan mellékszálak, amelyekről még nem tudnak, ezért reméli, hogy minden nyilvános lesz, semmi nem lesz titkosítva.
Azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz szervezte volna a zavargásokat, Mirkóczki Ádám azt mondta: másképp emlékszik a 2006-os eseményekre, amikor egyetemistaként az első naptól majdnem az utolsóig részt vett a különböző demonstrációkon. Nem emlékszik rá, hogy bármelyik párt olyan szinten szervezte volna a megmozdulásokat, „ahogy azt állítják egyesek” – jegyezte meg.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal a múlt héten a honlapján hozott nyilvánosságra két, anonimizált formában a 2006-os őszödi beszéd kiszivárogtatásáról készült titkosszolgálati jelentést, amelyek alapján egy szocialista politikus lehet a kiszivárogtató, aki a közzétételről egyeztethetett Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnökkel és az MSZP-frakció tagjaival.
A bizottság csütörtöki zárt ülésén részt vett Tóth Károly volt szocialista országgyűlési képviselő is, aki a nemzetbiztonsági bizottságnak 1994-től tagja, 2002-től 2010-ig pedig alelnöke volt. Tóth Károly az ülés után újságíróknak azt mondta: az előző időszakban a bizottság előtt nem voltak ilyen titkosszolgálati jelentések.