Átadta az Összefogás a dokumentumokat

Az összeborulás listáján sokan szerepelnek egykori SZDSZ-esek, megszorítók.

NT
2014. 02. 24. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki pártok hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményükben kiemelték: az Összefogás politikusai köszönik támogatóik, a képviselőjelöltek ajánlásához nevüket is adó választópolgárok segítségét, és kérik, hogy április 6-án minél többen nyilvánítsák ki akaratukat a szavazóhelyiségekben is.

Az MSZP elnöke, Mesterházy Attila, a Gyurcsány–Bajnai-lista vezetője azzal a Bokros Lajossal állt össze, hogy a „jövő biztosítékáról” beszéljen, akinek a nevéhez fűződik a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legnagyobb megszorító csomagja. Ennek következtében leépítéseket hajtottak végre a felsőoktatásban, befagyasztották a béreket az állami szférában, tandíjat vezettek be, megszűnt több fogászati intézkedés ingyenessége, felemelték a nyugdíjkorhatárt, csökkentették a gyógyszerek állami támogatását, kevesebben kaptak családi pótlékot.

 

Érdekesség, hogy ezeknek az intézkedéseknek jó részét az Alkotmánybíróság megsemmisítette.

 

Bokros egyévnyi pénzügyminiszterség után lemondott, majd a Világbank és az IMF tanácsadójaként dolgozott szerte Közép-Európában. Horvátországban a 2000-es évek elején megpróbálta bedobni a hazaihoz hasonló megszorítócsomagját: több tízezres tüntetés lett a vége, és Bokrosnak sárga lapot mutattak.

Megérkezett a Gyurcsány-koalícióba Bokros Lajos is, teljes tehát az összefogás. Itt van Gyurcsány, Bajnai, a bukott SZDSZ-esek: Fodor, Kuncze, és itt van minden idők legnagyobb megszorítója, Bokros Lajos, a Horn-kormány pénzügyminisztere” – fogalmazott Balla György, a Fidesz parlamenti képviselője az Összefogás ellenzéki szövetség és Bokros Lajos pártja, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) február 19-ei megállapodásával kapcsolatban.

Ha a február 12-én az MSZP honalapján közzétett, az országgyűlési választások képviselőjelöltjeinek kétszázas listájára ránézünk, láthatjuk, hogy több olyan politikus is helyet kapott, aki a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke volt. Ismert, a párt – annak ellenére, hogy néhány egykori alakja, így Fodor Gábor vagy Magyar Bálint ismét rákacsintott a magyar belpolitikára – 2013-ban megszűnt, és a honlapját is lekapcsolták.

Megmaradtak azonban a tetemes tartozások, több mint egymilliárd forintról van szó. A gyulai irodájukból a villanyórát is leszerelték a be nem fizetett közüzemi számlák miatt. A település ezek mellett 700 ezer forintot volt kénytelen kiadni, hogy rendbe hozzák a lelakott ingatlant. Gyula mellett azóta további hét vidéki településről és öt fővárosi kerületről derült még ki hasonló, nem is beszélve a pécsi ügyről.

 

Egyrészt vannak a be nem fizetett számlák – amikor a Magyar Nemzet erről kérdezte Kuncze Gábort, ő egyszerűen lecsapta a telefont –, másrészt van egy jelentős, 1,1 milliárd forintos, állami kezességvállalással folyósított, a Magyar Fejlesztési Bank által nyújtott hitelük, amelyből egyetlen forintot sem törlesztettek eddig. Összesítve: az SZDSZ tartozik a magyar államnak, a Magyar Fejlesztési Banknak, több szolgáltatónak, egy társasháznak, több piaci cégnek és önkormányzatnak. Mint a Pesti Srácok összefoglalójából kiderül, az SZDSZ nagylelkű segítségként a kialakult helyzetben csak annyit tudott tenni, hogy felajánlotta segítségét az egykori székházak értékesítéséhez.

Reaktiválták tehát az SZDSZ-eseket a Gyurcsány-listán. Azokat, akik nagy szerepet játszottak abban, hogy a párt milliárdos tartozást hagyott maga után. Fodor Gábor, a Magyar Liberálisok pártjának vezetője a Gyurcsány-lista 4. helyén szerepel, Szabadai Viktor, a párt utolsó elnöke a 70.-en, Boruzs András, a párt utolsó gazdasági elnöke az  56. helyen szintén a Liberálisoktól. Kuncze Gábor, az SZDSZ volt elnöke a szigetszentmiklósi egyéni körzetben próbál majd mandátumot szerezni április 6-án.

A Nemzeti Választási Bizottság pénteki ülésén vette nyilvántartásba az első országos listát az áprilisi országgyűlési választásra, a Fidesz–KDNP közös listáját.

 

A kampánnyal kapcsolatos szabályokról bővebben itt olvashat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.