„A megszorítások bevett gyakorlatát” hozhatja vissza Bokros

Megállapodtak az Összefogás pártjai a rezsicsökkentést ellenző Bokros Lajos 14 tagú pártjával.

MNO
2014. 02. 19. 11:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mesterházy Attila MSZP-elnök a megállapodás aláírásakor elmondta: vállalták az alkotmányos jogállam helyreállítását, egy kétfordulós arányos választási rendszer kialakítását, a gazdasági felzárkózás megalapozását és a korrupció felszámolását. Bokros közölte: kívülről támogatják az Összefogást, sem egyéni, sem listás helyet nem kértek. Bokros tájékoztatása szerint a megállapodás nem terjed ki az európai parlamenti választásra.

Az MSZP elnöke, a Gyurcsány–Bajnai-lista vezetője azzal a Bokros Lajossal állt össze, hogy a „jövő biztosítékáról” beszéljen, akinek a nevéhez fűződik a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legnagyobb megszorítócsomagja. Ennek köszönhetően leépítéseket hajtottak végre a felsőoktatásban, befagyasztották a béreket az állami szférában, tandíjat vezettek be, megszűnt több fogászati intézkedés ingyenessége, felemelték a nyugdíjkorhatárt, csökkentették a gyógyszerek állami támogatását, kevesebben kaptak családi pótlékot. Érdekesség, hogy ezeknek az intézkedéseknek jó részét az Alkotmánybíróság megsemmisítette.

Bokros egyévnyi pénzügyminiszterség után lemondott, majd a Világbank és az IMF tanácsadójaként dolgozott szerte Közép-Európában. Horvátországban a 2000-es évek elején megpróbálta bedobni a hazaihoz hasonló megszorítócsomagját: több tízezres tüntetés lett a vége, ahol Bokrosnak sárga lapot mutattak.

Az üzletember-politikus a balliberális paletta szinte összes pártja környékén felbukkant már. Az első Országgyűlésnek MSZP-képviselőként volt a tagja, Gyurcsány Ferenc lemondása után az SZDSZ ajánlotta őt miniszterelnöknek, a 2009-es európai parlamenti választáson pedig a konzervatívnak mondott MDF színeiben jutott ki Brüsszelbe. A 2010-es választásokon a párt összeomlott, vezetősége lecserélődött, ugyan többször is felszólította, hogy mondjon le a mandátumáról, ő ennek azonban nem tett eleget a mai napig. Időközben megalapította az ugyancsak konzervatívnak mondott Modern Magyarország Mozgalmat.

A rezsicsökkentést elviekben nem ellenző Mesterházynak ez az „üzlet” azért lehet kényelmetlen, mert a 14 tagú MoMa elnöke többször is élesen kritizálta az intézkedéssorozatot. Szerinte például a rezsicsökkentés „szociálisan kifejezetten káros”, és „újkommunista felfogásra vall”. Máskor pedig a rezsicsökkentés kapcsán védi meg a multikat, mondván, hogy „a magyar társadalomnak fel kell ismernie, hogy a gazdasági nacionalizmus súlyos és azonnali gazdasági károkat okoz”.

A KDNP szerdán kiadott közleményében úgy fogalmazott, a jelenleg magát konzervatívnak „aposztrofáló Bokros Lajos” a szocialista Horn Gyula kormányában olyan családellenes intézkedéseket vezetett be gazdasági indokokra hivatkozva, amelyek százezrek életét keserítették meg. Most ismét megtalálva elvbarátait csatlakozik ahhoz a koalícióhoz, amely Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon, Mesterházy Attila és Fodor Gábor nevével fémjelezve újra visszahozná a nokiás dobozok világát, a megszorítások bevett gyakorlatát és a magyar családok kiszolgáltatottságát – írták.

Hozzátették, hogy az egykor megszorítócsomagokkal „kedveskedő” politikus bizonyossá teszi mindenki számára: ha a baloldalra szavaznak az áprilisi választásokon, nem kell adókedvezményeken, családi pótlékon, gyesen, gyeden gondolkodni, úgysem hagynának sokat a gyermekeket nevelőknél. A KDNP bízik benne, hogy mindenki számára egyértelmű, az önmagát megújultnak hazudó érdekszövetség nem a társadalom, hanem azon baloldali politikusok érdekében állt ismét össze, akik mindennapi erkölcsi mércéjébe a legnagyobb természetességgel fér bele a nemrégen még az MSZP második emberének számító Simon Gábor eltitkolt százmillióinak átláthatatlan világa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.