Nem találtak külsérelmi nyomot Welsz Tamáson

Együttműködött a rendőrökkel, és nem alkalmaztak semmilyen kényszerítő eszközt. Nem látták, hogy bármit bevett volna – közölte az ORFK.

2014. 03. 21. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, az mno.hu korábban úgy értesült, hogy valószínűleg természetes halált halt a Simon-ügy kulcsfigurájának tartott Welsz Tamás, aki csütörtökön a fővárosi Alkotás úti mentőállomáson hunyt el.

Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője péntek délutáni sajtótájékoztatóján elmondta: az elhunyt maga jelentkezett, hogy önként átadjon birtokában levő dolgokat, azonban az átadott és később lefoglalt dolgok mibenlétéről a rendőrség a nyomozás érdekeire való tekintettel többet nem árult el.

Kovács Viktória azt mondta: a sajtótájékoztatóval „a városi legendákat szeretnék eloszlatni”.

A szóvivő hangsúlyozta: a rendőri eljárás során a férfi végig együttműködő magatartást tanúsított, az eljárásban részt vevő rendőrök pedig nem észlelték, hogy a később elhunyt férfi bármilyen idegen anyagot, élelmiszert, gyógyszert vett volna magához.

A rendkívüli haláleset miatt elrendelt parancsnoki kivizsgálás során megállapították, hogy 12 óra 5 perckor, a férfival korábban egyeztetett időpontban, jelentek meg a rendőrök Welsz budapesti tartózkodási helyén. A budapesti címről a férfi érdi lakóhelyére mentek, itt folytatták az eljárást és innen 14 óra 55 perckor indultak vissza Budapestre. A szolgálati gépjárművel Budapest felé haladva 15 óra 3 perc körül tűnt fel a rendőrök számára, hogy a férfi beszéde akadozik, majd szemei felakadnak, elveszti eszméletét. A férfit a rendőrök az általuk ismert legközelebbi egészségügyi intézménybe szállították, ahová 15 óra 17 perckor érkeztek. Az egészségügyi intézményben azonnal megkezdték a férfi ellátását, újraélesztését, ez azonban nem járt sikerrel, 15 óra 55 perckor a férfi meghalt.

A szóvivő hangsúlyozta: azokkal az ismeretlen eredetű, Welsz Tamásnak tulajdonított, egészségi állapotára, esetleges szándékaira vonatkozó, az interneten megjelent mondatokkal kapcsolatban a rendőrség leszögezi, azok az eljárás egésze alatt nem hangoztak el.

Elmondta ugyanakkor azt is, hogy „végleges szakértői véleményt valamennyi vizsgálat elvégzése után adnak a rendkívüli haláleset körülményeit vizsgáló hatóságnak”.

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága jövő keddi ülésén foglalkozik a Simon-üggyel összefüggésbe hozott Welsz Tamás csütörtöki halálának körülményeivel. Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke péntek délután az MTI-nek azt mondta: ahogy az elmúlt időszakban, az ukrajnai helyzet miatt továbbra is rendszeresen összeül a bizottság. Mint fogalmazott: a bizottság „a sajátos körülményekre tekintettel tájékoztatást kér Welsz Tamás halálesetének pontos körülményeiről is”.

Ismert, a Magyar Nemzet korábban arról számolt be, hogy a 41 éves férfi a napokban jelezte a Nemzeti Nyomozó Irodának, hogy terhelő dokumentumokat szeretne átadni a rendőrségnek. Az MSZP volt elnökhelyettesének és más szocialista politikusoknak hamis afrikai útlevelet szerző férfi halálának körülményeit államigazgatási eljárásban az V. kerületi rendőrkapitányság rendkívüli halálesetek osztálya vizsgálja.

A Hír24 péntek reggel arról számolt be, hogy Welsz Tamás már otthonában összeesett, miután beszedett valamit. A portál azt írta, Welsz a tragédia előtt nem sokkal közölte a hatóság embereivel: „Uraim, bevettem valamit. Nem tudnak ellene semmit tenni.”

Welsz neve két héttel ezelőtt bukkant fel a sajtóban, amikor a KNYF közokirat-hamisítás gyanújával hallgatta ki Simon Gábort, akit emellett költségvetési csalással és magánokirat-hamisítással is gyanúsít a nyomozó hatóság. A Magyar Nemzet számolt be elsőként február elején az azóta is ismeretlen eredetű, mintegy 240 millió forintnyi devizáról, amelyet Simon egy osztrák bankban tartott.

Simon – mások – afrikai, bissau-guineai útlevele a Welsznél tartott házkutatás során kerültek elő, voltak köztük kitöltött, de biankó okmányok is. Welsz a papírokat a bissau-guineai kormányzati kapcsolatain keresztül szerezte be, és olyan magyaroknak adta el, akik – Mesterházy Attila MSZP-elnök volt helyetteséhez hasonlóan – más néven akartak például bankszámlát nyitni.

Welsz korábban a Sólyom Airways új tulajdonosaként vált ismertté. Az ő cége, a Charity March vette át tavaly novemberben a Sólyom légitársaság irányítását. Az Index hozta nyilvánosságra, hogy Welsz, mint a jótékonysági szervezet képviselője, évek óta vitetett ki mentőautókat Nyugat-Afrikába, évente néhány darabot, sokszor egyéb eszközökkel együtt. Tíz év alatt valamivel több mint harminc autót vittek ki Bissau-Guineába, Gambiába, Mauritániába, Guineába, Szenegálba, a Zöld-foki Köztársaságba és Maliba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.