Juraj Marusiak a választásokról azt mondta: annak eredményét több tényező befolyásolta. A politológus ezek sorában egyebek mellett a választási kampányt, a választásokat szabályozó törvényt, néhány kormányintézkedés hatását, valamint azt említette, hogy Magyarország makrogazdasági szempontból stabilizálódott.
A politológus szerint a választások eredményét néhány konkrét kormányintézkedés következménye is befolyásolta.
„Ezek közé tartozott a munkanélküliség enyhe csökkenése is, amely a közfoglalkoztatás növelésének volt a következménye. A foglalkoztatottság nem nőtt, de a munkanélküliség csökkent” – mondta a szlovák hírügynökségnek Marusiak, aki a rezsicsökkentést is a befolyásoló tényezők közé sorolta.
Orbán Viktort a propaganda mesterének tartja a szlovák politológus, aki szerint a kampányban „Orbán mindenütt jelen volt”, az óriásplakátokon és a médiában is, amelynek nagy részét – Marusiak állítása szerint – „a kormánypárt tartja ellenőrzése alatt, vagy az államapparátuson, vagy közeli vállalkozókon keresztül”.
Elmondta: a kampány során a magyar kormányfő a „külső és belső ellenséggel” szemben is mozgósította választóit, és az egyik ilyen – ha csak szimbolikus, szónoki megközelítésben is – az Európai Unió volt. Rámutatott: bár a magyar politika az EU intézményrendszerén belül alapjaiban nem különbözik a szlováktól, a Budapesten használt hangnem ettől merőben eltérő volt, unióellenesnek és euroszkeptikusnak tűnt.
Marusiak szerint a már említettek mellett a választások eredményében fontos szerepet játszott az ellenzék „viszonylagos gyengesége”, valamint „teljes demoralizáltsága.”
Korábbi nyolcéves kormányzása mind a mai napig kihat az ellenzékre, amely nem tudott egyenesbe kerülni saját korrumpáltságának következményeivel és azzal sem, hogy nem volt képes meggyőző vezetőket és programot találni – mondta a szlovák politológus.