Mesterházyék a sajátjaiktól is megkapták a magukét

Míg a balliberális oldal egyik része a sebeit nyalogatja, a másik fele élesen bírálja Mesterházyt és a – Schiffer András szerint – „hókamóka összefogásos izét".

VZ
2014. 04. 07. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevésnek értékelte Lamperth Mónika a baloldali összeborulás teljesítményét. A szocialista politikus Lakner Zoltán politológus Facebook-bejegyzése alatt fejtette ki véleményét; kritizálta a formáció vezetőit, „akik nem tudtak értelmes alternatívát mutatni a szavazóknak”, ehelyett „mással foglalkoztak”. Mint írta: „Ha nem lesz valódi értékelés, utána új stratégia, négy év múlva még rosszabb lesz a helyzet.”

Az LMP társelnöke a TV2 Mokka című reggeli műsorában úgy nyilatkozott:

„Ez a hókamóka összefogásos izé” kevesebb szavazatot hozott az alkotmányos ellenzéknek, mint amit 2010-ben kapott.

Mint mondta: a Jobbik erősödése és az LMP bejutása azt jelenti, hogy a régi elittel szemben növekvő düh és elkeseredettség van az emberekben. A pártelnök bizakodóan nyilatkozott az LMP parlamentbe jutásáról, bár szavazókat vesztettek, és az alacsony részvétel sem nekik kedvezett, ugyanakkor bekerülésükkel szerinte kétségessé tehették a Fidesz biztos kétharmadát.

Schiffer Mesterházy Attilának és Orbán Viktornak is gratulált, mert a politikai kultúra szabályai ezt diktálták. Mesterházynak elmondta, hogy korrekt ellenzéki együttműködésre készül.

Babarczy Eszter ismert baloldali publicista Facebook-oldalán azt írta:

„Ha Mesterházy Attila nem gratulál Orbánnak, akkor a szememben kiírta magát a civilizációból. Ez a többi pártelnökre is érvényes. És aki bűnbakot keres, az szintén.”

Később ezt a kommentelők reakciói után azzal egészítette ki: a Fidesz ellenfeleinek az udvariasság és az európai politikai normák szerint kell megmutatniuk, mennyivel korrektebbek és civilizáltabbak, ezért is illendő, ha gratulálnak a győztesnek.

Schiffer egykori párttársa, az Együtt–PM-es Karácsony Gergely is gratulált az őt legyőző kormánypárti Szatmáry Kristófnak, és közölte: az eredményekért nem szabad a választókat hibáztatni, és egy demokrata sosem vonhatja kétségbe a nép képességét arra, hogy megválassza a maga vezetőit.

Ismert, Gyurcsány Ferenc az eredmények ismeretében éjszaka csúnyán kiosztotta az egész magyar népet, történelmi párhuzamba állítva az elvesztett első világháború elején ismert háborúpárti, nemzeti lelkesedést és azt, hogy az emberek többsége a polgári kormányzás folytatása mellett tette le a voksát.

Kétségbe ejtő eredmény született – írta Facebook-oldalán a a Szema-Liberális Párt elnöke. Ungár Klára úgy fogalmazott:

A demokratikus ellenzék megverte magát. Viszont Bajnain kívül egyik nagyarcú okostojásnak sem sikerült egyetlen önkritikus mondatot sem mondania.

Mint írta, „a választók számára a 2006-2010- es csapat egy kicsit sem vonzó. Ha Gyurcsány nem érti meg még most sem, hogy csak kárt okoz, súlyos a helyzet. Ha Fodor nem érti meg, hogy a kutyának sem szimpatikus, nagy a baj. Ha Mesterházy nem méri fel a személyes felelősségét, Orbán tényleg 20 évig lesz a hatalomban.\"

A Liberálisok elnöke kakukktojásként került be a baloldali összeborulásba, azzal a címszóval, hogy a volt SZDSZ-es választók megszólításával hoz majd szavazatokat a formációnak. Az eredmények ismeretében azonban most úgy tűnik, annyi lesz a szerepe, hogy vagy az Együtt–PM, vagy a DK 4-4 fős képviselőcsoportját ötre kiegészítve segít frakciót alakítani egyiknek vagy másiknak. Fodor ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: még nem tudja, kivel áll össze, de várja a felkéréseket.

Ezzel kapcsolatban volt SZDSZ-es párttársa, Bőhm András Facebook-oldalán azt írta: Fodor a válság közepén menekült el az SZDSZ-ből, most pedig „nulla politikai teljesítménnyel, egy nem létező párt élén, érvényes gondolat nélkül, ajándékba kapott egy mandátumot”. Fodor helyezkedése azonban ezzel még nem ért véget, hiszen „most el is döntheti, melyik párt (DK vagy Együtt 2014) képviselői alkothatnak vele frakciót, és részesülnek azokból a juttatásokból, amik ezzel járnak” – írja az egykori SZDSZ-es, hozzátéve: „Gondolom, minimum egy frakcióvezető-helyettesi tisztség kinézhet ezért. Azért ez a kis történet is jelképez valamit.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.