A Princeton Egyetem professzora legutóbb éppen arról értekezett, hogy a baloldali körzetek következetesen nagyobbak, így ott több voks szükséges a mandátum elnyeréséhez. Ezt azzal próbálta alátámasztani, hogy a választási eredményekből levezetve szoros összefüggést vélt felfedezni a körzetméret, illetve a magukat kormányváltóknak nevezőkre és az LMP-re leadott voksok kombinált eredménye között. Mindez szerinte végső soron elvezetett ahhoz, hogy a Fidesz és a KDNP illegitim módon kétharmados többséget szerzett.
Ugyanakkor Kumin Ferenc blogjában arra mutatott rá, hogy Scheppele társadalomtudós létére meglepően nagyot tévedett. Számításai közben ugyanis nem az adott választókerületben választásra jogosultak számát vette alapul, hanem a ténylegesen leadott voksokat, ez pedig félrevezető. A nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár szerint amit Scheppele bebizonyított, az nem más, mint a jól ismert összefüggés: ahol nagyobb volt a részvétel, ott nagyobb eséllyel jobb arányokat produkált a baloldal.
Kumin számításai szerint valójában semmiféle érdemi korreláció nem mutatható ki a körzetméret és a baloldal szereplése között. Ezzel lényegében megdőltek azok a korábbi spekulációk, amelyek szerint a Fidesz és a KDNP az új választókerületi határok kialakításával (amelynek szükségességét egyébként az Alkotmánybíróság mondta ki korábban) saját magának kedvezett volna.
Az április 6-i parlamenti választásokhoz közeledve az ellenzék úton-útfélen arról beszélt, hogy az új rendszer nem demokratikus, de ezzel szemben legutóbb 1998-ban volt több egyéni jelölt, mint most. A választási rendszer tehát nemhogy szűkítette, hanem jelentős mértékben kiterjesztette a demokráciát. A korábbi évtizedek voksolásai hemzsegtek a választási csalásoktól,
Az új választási rendszerről terjesztett valótlanságok mellett a balliberális vezérek kettős beszédet is folytattak. Egyszer azt mondták, hogy a megváltozott szisztémában nem tudnak győzni, közben Mesterházy Attila, az MSZP elnöke január közepén az ATV stúdiójában a kétharmados győzelem lehetőségét sem zárta ki.
Az ellenzék választási rendszert bíráló kritikáira reagálva Gulyás Gergely úgy vélte: a választójogi egyenlőség akkor sérülne, ha egy szavazat kétszer érvényesülne. „Itt nem erről van szó, teljesen legitim döntés az, hogy azok a szavazatok, amelyek egy győztes jelölt győzelméhez már nem szükségesek, töredékszavazatként hasznosulnak”.
A Magyarországot már korábban is alaptalan vádakkal illető európai baloldal már pár nappal a választásokat követően támadásba lendült a kormány ellen. Egy könyvbemutatónak álcázott vitát rendeztek az Európai Parlamentben többek között Rui Tavares portugál és Ulrike Lunacek osztrák zöldpárti képviselők részvételével. Karl Pfeifer Ausztriából Palesztinába és vissza című könyvét mutatták be, az eseményre „Magyarország-szakértőként” meghívták Magyar Bálintot. A megszűnt SZDSZ volt elnöke ismertette a maffiakormányról megfogalmazott tézisét, elmondta, hogy az Orbán-kormány teremtette állam parazita is, valamint félautokrata és puhán diktatórikus.
A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatják.