Szájer kiemelte: a Fidesz–KDNP azért állított nemzeti, azaz a határon túli magyarság képviselőit is felsorakoztató EP-listát – amely „a nemzeti összefogás szimbóluma” –, hogy az EP-ben is kiteljesítse azt, amit az állampolgársági törvény a magyar Országgyűlésben már lehetővé tett. Hangsúlyozta, hogy „ezután is kiállunk a magyar érdekekért”, hozzáfűzve: autonómiára, a kisebbségek védelmére van szükség.
Szájer előadásában felidézte Magyarország elmúlt évekbeli európai uniós vitáit, amelyekkel kapcsolatban úgy fogalmazott: a támadások valódi okai a rezsicsökkentés és a különadók voltak, valamint az, hogy Magyarország helyzetbe hozta a hazai vállalkozásokat. Felhívta egyúttal a figyelmet, hogy Orbán Viktor volt az egyetlen uniós miniszterelnök, aki akkor, amikor bírálták az országát, elment Strasbourgba, és ott megvédte Magyarországot. „Ha valakinek igaza van, az kiáll vitatkozni, és csak az sunnyog el, akinek nincs igaza” – mondta a Fidesz EP-képviselője, hozzátéve, hogy aki a saját érdekeit képviseli, annak igenis lesznek konfliktusai.
A házigazda Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, az V. kerület polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta: Brüsszelben a következő években is ki kell állni a magyar érdekekért, így például a rezsicsökkentésért, a magyar földért, a pálinkafőzés szabadságáért és a magyar akácért. Küzdeni kell emellett azokért az európai uniós forrásokért is, amelyek segíthetnek a magyar gazdaság fellendítésében – tette hozzá.
A politikus szerint a Fidesz–KDNP-től sem jobbra, sem balra nincs olyan politikai erő, amely ki tudná vívni a tiszteletet a magyaroknak, aki meg tudná védeni a magyar érdekeket Brüsszelben. Ezt a politikát csak a kormánypártok képviselik – jelentette ki. A „tőlünk jobbra lévők” az EP-ben semmit sem tettek az ország javára, csak a kárára, a Jobbik képviselői ugyanis tűrhetetlen, agresszív stílust képviseltek, amellyel lejáratták Magyarországot – fogalmazott a frakcióvezető-polgármester.
Hozzáfűzte, hogy mindezt egy héttel ezelőtt Budapesten is meg lehetett tapasztalni, amikor a Jobbik-frakció volt tagja, Gaudi-Nagy Tamás által szervezett tüntetésen – Morvai Krisztina jobbikos EP-listavezető „heves támogatása mellett” – leköpték és szidalmazták Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökét. A baloldal pedig – mondta – a tevékenységével próbálta lejáratni Magyarországot Brüsszelben, hiszen például „tollba mondták a Tavares-jelentést”. Úgy tűnt, azért mentek ki Brüsszelbe, hogy az országuk ellen harcoljanak – mondta Rogán.
Az Európai Unióval kapcsolatban két tévedést kell elkerülni, ezek közül az egyik a baloldal szervilizmusa, a másik pedig a Jobbikra jellemző, felelőtlen handabandázás – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kedden Tiszaföldváron, a Fidesz-KDNP által szervezett országjárás részeként tartott kampánygyűlésen.
A baloldal szervilizmusa onnan ered, hogy a KGST és a Varsói Szerződés időszakában megszokták, hogy az MSZMP párthierarchiájában az volt a „spiccen”, aki kiszaladt Moszkvába, és kétszáz százalékosan kiszolgálta a moszkvai elvtársak elvárásait. A szocialisták ugyanezt a mentalitást vitték magukkal Brüsszelbe – fogalmazott a kereszténydemokrata politikus. A másik tévedés az, ami a Jobbikot jellemzi, a felelőtlen handabandázás – folytatta. „Kilépni az unióból? Hova, Ukrajna mellé?” – tette fel a kérdést.
Május 10-én Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz-nagygyűlésen úgy fogalmazott: „Ne engedjünk olyan képviselőket Brüsszelbe, akik akár így, akár úgy lejáratják Magyarországot. Ne engedjük Brüsszelbe a Tavares-jelentés tollba mondóit, nincs szükségünk meghunyászkodókra, olyanokra, akik feladják a magyar emberek érdekeit.”
Május 12-től célegyenesbe fordul a Fidesz–KDNP európai parlamenti választási kampánya, a pártszövetség a támogatóit telefonon is megkeresi, majd levelet is küld nekik – közölte a Fidesz társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója vasárnap Budapesten.
Toronymagasan vezet a Fidesz–KDNP a Nézőpont Intézet május elején készített, EP-választásokkal kapcsolatos felmérése szerint. A kutatás szerint ugyanolyan eredményre számíthat az MSZP és a Jobbik, 10 százalék fölött teljesíthet majd az Együtt–PM és az LMP, négyszázalékos, azaz küszöb alatti eredmény a DK-nak.
A Fidesz–KDNP európai parlamenti (EP-) listájának második helyén induló Szájer József a május 25-i EP-választás kérdésének azt nevezte, lesz-e Magyarországnak erős képviselete az unióban, és megvédi-e majd az elért eredményeket. Surján László pedig arról beszélt Salgótarjánban május 12-én, hogy az európai parlamenti képviselők nem pártjuk, hanem Magyarország sikerére esküdtek fel.
A május 25-ei európai parlamenti (EP-) választás tétje, hogy többséget szerez-e a parlament néppárti frakciója – mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kedden Dombóváron. Budai Gyula a Fidesz-KDNP mintegy félszáz ember előtt tartott fórumán kijelentette: a mérleg nyelve Magyarország lesz, a Fidesz-KDNP biztosíthatja a néppárti képviselőcsoport többségét. „Ez ahhoz szükséges, hogy az EP ne állandóan Magyarországot elítélő döntéseket hozzon mondvacsinált okokra hivatkozva, hanem objektív döntések szülessenek” – tette hozzá.
Arról is beszélt, hogy az európai uniós csatlakozás legnagyobb vesztese a hátrányos csatlakozási szerződés miatt a magyar mezőgazdaság volt, amely például a lengyel agráriumhoz képest lényegesen kisebb támogatáshoz jutott a 2007-2013-as ciklusban. Ismertette: 2014 és 2020 között a magyar mezőgazdaság 12,3 milliárd euró támogatásban részesül, amely csaknem 1,9 milliárd euróval több az előző ciklusban kapott összegnél. A támogatások 60 százalékát a kis és közepes családi gazdaságok kapják. A következő időszak nyertesei lesznek a fiatal gazdák is, akik közül kilencezer nyertes pályázó 70 ezer eurós támogatást kaphat, szemben az előző hat évvel, amikor csak mintegy kétezer pályázó nyerhetett 40 ezer eurós támogatást – mondta.