Sokat kér az MSZP

Egyeztetések a baloldalon az őszi választásokra készülve.

2014. 06. 20. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élénk egyeztetések zajlanak a baloldali pártok között az őszi önkormányzati választásokon induló jelöltekről, a tét Budapesten a legnagyobb. Habár a fővárosban a Demokratikus Koalíció (DK) és az Együtt–PM is megelőzte az MSZP-t az európai parlamenti választásokon, információink szerint a szocialisták nem az eredmények arányában osztanák fel a kerületeket az önkormányzati voksolásokra készülve. Úgy tudjuk, a szocialista párt kerületi tárgyalói azt tekintik kiindulópontnak, hogy a jelenleg is regnáló három MSZP-s polgármester – Angyalföldön Tóth József, Kispesten Gajda Péter és Pesterzsébeten Szabados Ákos – mindenképpen megméreti magát.

E három kerület mellett a szocialisták további városrészekre is igényt tartanak. Az egyik Újbuda, ahol a korábban a vádlottak padján ülő Molnár Gyula indulna, ő bízhat a többi ellenzéki párt támogatásában is. Emellett Újpesten az MSZP-s Trippon Norbert szállna ringbe, információink szerint a megállapodás már itt is közel van. Ám a szocialisták mindezeken felül még azért is harcolnak, hogy a Ferencvárosban Pál Tibor, Pestszentlőrincen pedig Szaniszló Sándor lehessen a polgármesterjelölt. Információink szerint azonban utóbbi két esetben egyelőre a DK és az Együtt–PM ellenállásába ütköztek.

Forrásaink szerint az Együtt–PM esélyes arra, hogy Óbuda polgármesterjelöltjét adja, ahogyan az erzsébetvárosi és a terézvárosi induló is Bajnai Gordon pártszövetségéből kerülhet ki. A helyzetet ugyanakkor nehezíti, hogy a nem jogerősen már első és másodfokon is elítélt Hunvald György is bejelentkezett a VII., míg a kerékbilincselési ügy miatt jogerősen is elítélt Hatvani Csaba a VI. kerületben. Informátoraink azonban nem valószínűsítik, hogy a két szocialista politikus megkapná a kellő támogatást az induláshoz. A DK elsősorban Csepelen, Kőbányán és a XV. kerületben igyekszik kiharcolni a saját jelöltjének a lehetőséget, úgy tudjuk, hogy egyelőre sikerrel.

Vannak azonban olyan kerületek is, ahol egyelőre senki sem enged. Így például komoly harc zajlik az indulás lehetőségéért a főváros V. kerületében: az MSZP Steiner Pált, az Együtt–PM Juhász Pétert, míg a DK Kerék-Bárczy Szabolcsot indítaná a polgármesteri posztért.

Számos olyan kerület van azonban, ahol a három ellenzéki párt vélhetően egymás ellen indul el, így gyakorlatilag veszni hagyják a jobboldalinak tartott városrészeket. Ennek oka egyébként, hogy így mindhárom pártnak önállóan is meglehet a 12 indulója, vagyis a nemrég módosított önkormányzati törvény szerint lehetőségük nyílik kompenzációs listát állítani.

Eközben az MSZP-nél a budapesti elnöki posztért is megy a harc. A legnagyobb esélyes Kunhalmi Ágnes, aki bírja a fővárosi frakcióvezető, Horváth Csaba, a budapesti elnöki posztról nemrég lemondott Molnár Zsolt és a volt pártelnök, Hiller István támogatását is. A napokban kiderült, hogy versenybe száll Tüttő Kata – a párt közgyűlési frakcióvezető-helyettese –, ráadásul már be is álltak mögé a pártban komoly támogatottsággal bíró belvárosi és angyalföldi szervezetek is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.