Elvéreztek a támadások

Az Alkotmánybíróság kimondta, hogy nem alkotmányellenes az integrációs törvény, amelynek ellenzői korábban minden eszközt bevetettek.

MNO
2014. 07. 08. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Törvényszék bírája – aki a magyar állam és társai ellen jogalkotással okozott kár megtérítése miatt indított perben járt el – egyedi normakontroll eljárást kezdeményezett a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvényt érintően, és annak visszamenőleges hatályú megsemmisítésére tett javaslatot. Ismert, hogy a bírónak – Bene Lajos – a korábbi tárgyalás során tanúsított viselkedése az elfogultság gyanúját vethette fel.

A normakontrollt kiváltó perben egyébként a Demján Sándor vezette Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) és egy magánszemély jogalkotással okozott kár megtérítéséért perelte be tavaly a magyar államot és öt további alperest, mert szerintük az integrációs törvény korlátozta tulajdonosi jogaikat a TakarékBankban, és emiatt káruk keletkezett. Az elhúzódó per egyébként jelentős károkat okozhatott a takarékszövetkezeti szektor egészének.

Az Ab kedden nyilvánosságra hozott másik végzésében a Veszprémi Törvényszék bírájának kezdeményezését is elutasította – ennek több pontja még az érdemi elbírálás előtt elvérzett. Az Ab múlt hét szerdai állásfoglalásában már jelezte: az integráció néhány pontot kivéve nem tekinthető alaptörvény-ellenesnek.

Ismert, a takarékszövetkezeti integrációt korábban több oldalról vették támadás alá. Az OTSZ május 15-én pert indított a Takarékbank Zrt. korábbi határozata ellen, mert szerintük az ezzel lehetővé tett 600 millió forint értékű átváltozó kötvény lejegyzése alapszabály-ellenes; ezt azonban a Fővárosi Törvényszék elutasította, rámutatva arra, hogy maga a kereset sem vette tekintetbe a Takarékbank alapszabályát.

Emellett Demján Sándor bejelentette, hogy minden hazai és európai fórumon jogorvoslatot fog kezdeményezni a pénteken elfogadott integrációs szövetkezeti törvény ellen, valamint levelet írt Áder Jánosnak, amelyben arra kérte az államfőt, hogy kérjen alkotmánybírósági normakontrollt a törvénnyel kapcsolatban. Demján korábban már írt Ádernek, de írt Orbán Viktor miniszterelnöknek is tiltakozó levelet.

Korábban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is rámutatott: a magyar gazdaság szempontjából kiemelten fontos, hogy a bankszektorban megfelelő súlyt kapjanak az ország gazdaságához lojális hitelintézetek, a hazai tulajdoni hányad növelése, amit a kormány is ösztönöz.

A takarékszövetkezetek hálózata beszövi az országot, amit a korszerű technikák, az egységes irányítás és a megfelelő tőke hiányában nem tudtak kihasználni. Az átalakítás során az állam feltőkésítette a TakarékBankot, s a részvények állam kezében lévő 54,8 százalékát értékesítette a Magyar Takarék Zrt.-nek. Ezzel a TakarékBankban 85 százalékra nőtt a takarékszövetkezetek és vezetőik tulajdonrésze. Az így átalakított banknak már van esélye a gazdaság növekedését elősegítő pénzügyi csoport létrehozására. Ezért nevezte az integrációt a versenyképesség kulcsának Vida József, a Magyar Takarék Zrt. korábbi vezérigazgatója, aki szerint ez nem politikai ügy, hanem gazdasági kényszer. A vállalat jelenlegi vezetője, Szabó Levente pedig arról beszélt: jó esély van arra, hogy a takarékszövetkezeti szektor a jövőben az egyik legnagyobb, vagy a legnagyobb pénzpiaci szolgáltatóvá váljon Magyarországon

Hogy ez a kockázati közösség a takarékszövetkezeteknél is népszerű, jól mutatja, hogy – talán a felszámolt takarékszövetkezetek példájából okulva – újabb és újabb takarékszövetkezetek csatlakoznak ahhoz az egyetemleges keresztgarancia-rendszerhez, amely biztonságosabbá teszi az egész szisztémát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.