Harangozó Gábor rámutatott: az állam feladata egy olyan intézményrendszer kialakítása lenne, amely támogatja ezeket a szociális szövetkezeteket. Úgy vélte, ezt teljes egészében lehetne európai uniós forrásból finanszírozni, mivel a szociális szövetkezetekben foglalkoztatottak munkabéréhez lehet támogatást igényeli. Hozzátette: a jelenleg mintegy 200 milliárd forintos közmunkakeret felét így fel lehetne szabadítani, és segítséget nyújtani vele az élelmiszerárak áfacsökkentéséhez. Emlékeztetett arra, hogy a héten jelentették be, a kormány több mint 40 milliárd forinttal megemeli az idei közfoglalkoztatási összeget, így átlagosan napi szinten 200 ezer ember tud dolgozni a közfoglalkoztatás keretében. Az ellenzéki politikus értékelése szerint a közmunkaprogram nem hozta meg a várt sikert, mert egyre többen élnek nehéz körülmények között, így a programra fordított források emelése sem vezet sehová.
Harangozó Gábor szerint a szociális szövetkezetekkel – amelyek többek között idősgondozást, a település karbantartását, a helyi élelmiszer-termelést végeznék – tartós foglalkoztatást lehetne kialakítani. Megjegyezte, az EU most induló költségvetéséből erre atipikus foglalkoztatásként lehetne támogatást igényelni, a kormánynak most arról kell döntenie, akar-e ilyen programot.
Az MSZP-s képviselő azt mondta, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a program végrehajtásával bizonyíthatja, hogy volt értelme a különböző feladatok egy kézbe adásának. Ezzel a miniszter rá tud cáfolni arra, hogy az ő feladata „a trafikpályázatokon keresztül megszerzett tapasztalatok alapján a vidék teljes lenyúlása” – fogalmazott. Kérdésre válaszolva Harangozó Gábor azt mondta, ha a program jól működik, akkor előbb-utóbb nem lesz szükség közmunkára. Nyilván mindig vannak olyan emberek – folytatta –, akiket nehezen lehet közösségben foglalkoztatni, ezért olyan közmunkára szükség van, amely ezeknek az embereknek is foglalkoztatást kínál. De az teljes tévút, hogy kétszázezer embert foglalkoztassanak közmunkaprogram keretében – hangsúlyozta.
A kormány a kistelepülések életképességét és a szociális szövetkezetek működését is minden eddiginél jobban támogatja és ösztönzi – reagált a Fidesz. Hozzátették: ezért is tették lehetővé például, hogy az önkormányzatok is indíthassanak ilyen szociális foglalkoztatási programokat, amelyekkel több ezer szegénységben élőnek tudnak munkalehetőséget és önfenntartást biztosítani. Mint kiemelték: a tartósan munkanélkülieknek és az alacsony iskolázottságúaknak a közfoglalkoztatás megélhetést és a szakmaszerzés lehetőségét nyújtja. A Fidesz szerint „a szocialisták változatlanul a legnehezebb helyzetben lévőket üldözik”. Ugyanis – mint írták – a közfoglalkoztatási program eltörlése azt jelentené, hogy több százezer jelenleg munkából és fizetésből élő embertől vennék el az előrejutás lehetőségét, és újra segélyre ítélnék őket.