A NEB kutatásai kiterjednek olyan kérdéseikre is, hogy miként és milyen mértékben határozta meg a szovjet jelenlét Magyarország életét, mikor, milyen testületek és mely személyi körök tartoztak a hatalmi elitbe, miként érvényesült a pártirányítás, pártellenőrzés az élet különböző területein. Önálló projekt tárja fel, miként zajlott le a kommunista hatalomátvétel vidéken és ez milyen következményekkel jár. Az 1945-ös évfordulóhoz kapcsolódva ismeretterjesztő honlapokat indít a bizottság, melyeken több száz korabeli dokumentum tekinthető meg.
A NEB megkezdte az 1944-45-ben Szovjetunióba kényszermunkára hurcoltakkal kapcsolatos iratanyag feldolgozását és részt vesz a Gulag Emlékbizottság munkájában, továbbá együttműködik számos határon túli intézménnyel és kutatóval, az ottani magyar kisebbségek huszadik századi történelmének jobb megismerése érdekében.
A diktatúra még élő áldozatai – például munkatáborokba deportáltak, kitelepítettek – érdekében a bizottság koncepciót készített, melynek célja, hogy a mindenkori átlagos nyugdíjjal sem rendelkező egykori üldözöttek járandóságát legalább erre a szintre emeljék fel.
A NEB, illetve hivatalának büdzséje nem csökkenthető, tavaly félmilliárd forint volt, idén mintegy 600 millió, elnöke államtitkári, tagjai helyettes államtitkári díjazásban részesülnek.

















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!