PPP: vidéki főiskolák szabadulnak elsőként

Az ötven PPP-projekt közül huszonhat esetben tett javaslatot kiváltásra 2018-ig a szakminisztérium.

Csókás Adrienn
2015. 09. 11. 4:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkárának tájékoztatása szerint leghamarabb a vidéki intézmények szabadulhatnak a terhektől: 2016. január 1-jétől a Nyugat-magyarországi Egyetem (NYME), a Szent István Egyetem (SZIE), valamint a szolnoki, a bajai és a gyöngyösi főiskola szerződéseit váltják ki. Az ágazatban aktív ötven PPP-projekt közül huszonhat esetben tett javaslatot kiváltásra 2018-ig a szakminisztérium. Minderre a következő két évben információink szerint harminchatmilliárd forintot ad a kormány. A szerződések újratárgyalása és módosítása után az épületek egy része továbbra is az adott egyetem vagy főiskola szolgálatában maradhat; lesz, amit más állami célokra hasznosítanak majd, de a piacképes épületeket elképzelhető, hogy értékesíteni fogja az állami vagyonkezelő.

A minisztérium korábbi közlése szerint elsősorban azért van szükség az állam közbelépésére, mert a beruházások finanszírozása változatlan konstrukció mellett több mint 391 milliárdos költséget jelentene a futamidő kezdetétől a 2028-as lezárásig, miközben a tényleges bruttó beruházási költség ebből mindössze 86 milliárdot tesz ki. A projektek tehát eltúlzott mértékűek, kihasználatlanok, és jelentős anyagi terhet jelentenek az intézményeknek, valamint az államnak.

Az egyetemi átszervezésekről Palkovics László kiemelte: egyetlen átalakításról sem született hivatalos döntés a szenátusi határozatok meghozatala előtt, sőt az átszervezések hatástanulmányait maguk az érintett egyetemek és főiskolák készítették. A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) nagy visszhangot kiváltó szétdarabolásával kapcsolatban kijelentette: nem igaz, hogy a Corvinus vezetősége nem ismerte a SZIE által készített tanulmányt, hiszen mindkét intézmény véleményezte egymás anyagait, és személyesen is többször egyeztettek a vezetők. Lapunk kérdésére hozzátette, a BCE kivételével eddig minden érintett intézmény elfogadta a tervezett szerkezeti átalakításokat, legalábbis ahol már ülésezett a szenátus. Leszögezte: az átalakítások célja a hatékonyabb működés, ám ha lesznek felszabaduló források, akkor azok biztosan az egyetemeknél maradnak, és saját hatáskörben dönthetik el, mire költik a pénzt.

Ismeretes, a gyöngyösi és az egri főiskola összeolvadása, valamint a kecskeméti és a szolnoki főiskola integrációja a 2015–2016-os tanév végén várható, és ugyanezzel a dátummal történne meg a SZIE állatorvos-tudományi karának önálló egyetemmé válása is. A NYME mosonmagyaróvári és győri kara 2016 januárjában csatlakozik a Széchenyi István Egyetemhez, míg a NYME szombathelyi és soproni telephelyei legkorábban a 2017–2018-as tanévtől önállósodhatnak.

Az államtitkár elmondta lapunknak azt is: az ősz folyamán szeretnének benyújtani egy felsőoktatást érintő újabb törvénycsomagot, hogy még decemberben dönthessenek róla. A reformnak része lesz egyebek közt a doktori képzések átalakítása. Erről jelezte: az első két év után csak azok a hallgatók folytathatnák a képzést, akikről a doktori iskolák úgy ítélik meg, hogy be is tudják fejezni. Ezzel együtt viszont a jelenlegi havi százezer forintos doktorandusz-ösztöndíjat a képzés első két évében 50 százalékkal emelnék, a második két évben pedig megdupláznák.

Változások várhatók az egyetemek kutatás-fejlesztési és innovációs vállalkozásai terén is. Ennek részleteiről az államtitkár elmondta, hogy az új szabályozás révén életszerűbbé válnak a vállalati együttműködések, hiszen a könnyítések között szerepel például a központosított közbeszerzések alóli felmentés, valamint bizonyos eszközök eddigi tilalmának feloldása. A stratégiai célkitűzés az, hogy az egyetemek kutatás-fejlesztési és innovációs bevételei a mostani másfélről öt százalékra növekedjenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.