Tuzson Bence a lapnak nyilatkozva azt mondta, a kormány megfontolja a letelepedési kötvények megszüntetését, amit a Jobbik szabott feltételként az alaptörvény-módosítási javaslat megszavazásához. Elmondta azt is, hogy a kötvény megszüntetésének kérdése a jövő heti kormányülésen kerül napirendre, hozzátéve, a kötvények felülvizsgálatának tervét már az utóbbi hetekben jelezték.
Az államtitkár szerint elképzelhető, hogy az Országgyűlés a házszabálytól való eltéréssel dönt a letelepedési kötvények esetleges eltörléséről.
Érdekes, hogy szerdán még teljesen más álláspontot képviselt a Fidesz frakcióvezetője. Kósa Lajos értelmetlennek nevezte a két kérdés összemosását. Úgy fogalmazott: olyan ez, mintha az ellenzéki párt azt is kérné a támogatásáért cserébe, hogy a Fidesz vegyen tőlük havonta „három Wartburg-féltengelyt”. A kormánypárti politikus egyben élesen támadta a Jobbik elnökét. Azt mondta, Vona Gábor hazudozik, hiszen korábban még ő is szerette volna az alaptörvény módosítását, és hazaárulónak is nevezte őt arra hivatkozva, hogy a Jobbik is így illette azokat, akik támogatnák a betelepítést.
Szerda este Kósa már renitens jobbikosok szavazataival számolt az M1-en. Megjegyezte: a pártból korábban többen azt nyilatkozták, hogy támogatják az alkotmánymódosítást. „Nem mondják, hogy nem értenek egyet Vona Gáborral, de ez következik belőle” – mondta Kósa Lajos.
A Jobbik csütörtökön szövegszerű javaslattal érkezik a témában összehívott többpárti egyeztetésre. „A Fidesznek el kell döntenie, hogy mi a fontosabb: Rogán Antal piszkos pénze vagy az ország biztonsága” – mondta Mirkóczki Ádám szóvivő.
Az alaptörvény módosításához a „nagy kétharmad” kell, vagyis az összes – tehát nemcsak a jelen lévő, hanem mind a 199 – országgyűlési képviselő kétharmadának, 133 képviselőnek az igenlő szavazata. Jelenleg a Fidesz–KDNP-frakciónak csak 131 mandátuma van, tehát két ellenzéki képviselő támogató szavazata kell ahhoz, hogy módosítsák az alaptörvényt.