Közvetve folyik az állami pénz az Orbán család cégeihez

Hatalmasat ugrott az Orbán-cégek bevétele. Egyebek mellett betonelemeket szállítanak csatornázásokhoz.

MN
2017. 05. 09. 8:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Látványosan megugrott az elmúlt években azon cégeknek a bevétele és nyeresége, amelyek Orbán Viktor miniszterelnök családtagjainak a tulajdonában vannak – írja a Direkt36. Az oknyomozó projekt cikke azt is bemutatja, hogy a kormányfő apja és két testvére által tulajdonolt, bányászattal, betontermékek gyártásával és szállítmányozással foglalkozó cégek közvetett csatornákon az állami megrendelésekből is részesednek.

Az Orbán Győző többségi tulajdonában lévő Dolomit Kft. forgalma 2010-ben még egymilliárd forint körül volt, ami 2015-re hárommilliárdra nőtt, az adózott eredménye 131 millióról 1,1 milliárdra. 2015-ben 1,8 milliárd forintnyi osztalékot vettek ki a cégből. Hasonlóan nyereséges az Orbán Áron tulajdonában lévő Nehéz Kő Kft. is, amelynek 2015-ben 1,6 milliárdos forgalma, 430 milliós eredménye volt, és több mint 400 millió forintnyi osztalékot fizetett.

A Direkt36 megszerzett olyan dokumentumokat, amelyek bizonyítják, hogy a Dolomit Kft. legalább két nagyszabású csatornázási projektben is részt vett az elmúlt években, vagyis közvetve állami pénzhez jutott. Az egyik csatornázás Érden zajlott, a másik Budapest külső kerületeiben, ezekhez betonelemeket, illetve murvát szállított az Orbán család cége. A megrendelők között volt a Közgép Zrt., majd a Mészáros és Mészáros Kft. Az érdi és a budapesti projekteknek is több tíz milliárdos költségvetésük volt, de annak feltehetőleg csak egy kis része jutott az Orbán család érdekeltségeihez.

Más módon is jut az állami megrendelésekből a családi cégeknek: a gánti kőbányából például a Colas jászberényi aszfaltkeverő üzemébe szállítottak követ. Ez a cég az állami építőipari beruházások, főleg az útépítések egyik legnagyobb szereplője. Az egyik kisebb Orbán-cég, a Gánt Kő és Tőzeg Kft. cégbírósági iratai közt 14 céget sorolnak fel ügyfélként, ezek közt van a Swietelsky Magyarország Kft. nevű osztrák építőipari cég, amely rendszeres nyertese a nagy értékű közbeszerzéseknek. A másik pedig a Mészáros és Mészáros Kft., amely – a már említett, Orbán-céghez is kötődő budapesti csatornázás mellett – szintén több értékes állami megbízást nyert el az elmúlt években. 

Nem lát kivetnivalót az Orbán család vagyonosodásában a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője addig, amíg ez törvényes kereteken belül mozog. Kósa Lajos a frakcióinfón azt állította: a miniszterelnök családjának gazdagodásával kapcsolatban pusztán híresztelések vannak.

„Hogyha más oldalról nézzük, akkor Orbán Viktor minden családtagjának el kell költöznie az országból, mert egyébként ha az egyik lánya ötöst kap magyarból egy felelésre, akkor hoppá, ki a fenntartója az oktatási rendszernek: Orbán Viktor, hát akkor hogyhogy ötös?! Csak az egyes az elfogadható, mert minden más esetben a gyanú felvetődhet” – mondta Kósa Lajos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.