Brent Buchanan, a New York Times által 2018-ban a legmegbízhatóbb amerikai közvélemény-kutató intézetnek választott, washingtoni székhelyű Cygnal alapító-vezérigazgatója prezentációjában az amerikai és magyar fiatalok politikai attitűdjét hasonlította össze. Elmondta, a 25 év alatti fiatalok világszerte kevésbé aktívak az idősebb korosztályoknál, a szavazási hajlandóság azonban az életkor előrehaladtával növekszik.
Arról is beszélt, hogy minél többször vesz részt valaki választáson, annál valószínűbb, hogy ez szokássá válik, ezért a legfontosabb, hogy az illetőt az első vagy második szavazására ösztönözzük, a jövőbeni választásokon való részvétel valószínűségének növeléséért.
Buchanan kiemelte, további fontos tényező az amerikai fiatalok szavazási hajlandóságának szempontjából az online regisztráció lehetősége, valamint az, hogy hozzáférhető információt kell számukra nyújtani arról, hol és hogyan tudnak szavazni, illetve hogyan juthatnak el a számukra kijelölt szavazó helyiségbe. A vezérigazgató elmondta, a 30 év alatti amerikai és magyar fiatalokat célzó kutatásukból kiderült, hogy általánosságban
az amerikai fiatalok 60 százaléka, a magyar fiataloknak pedig 75,4 százaléka vesz részt a választásokon, viszont a politikát illetően mindkét ország fiataljai nagyon pesszimisták, a szavazási hajlandóság szempontjából pedig mind a két országban meghatározó a fiatalok iskolai végzettsége.
Míg az Egyesült Államokban inkább az iskolában és online tájékozódnak a politikáról a fiatalok, itthon főként a család és a média a meghatározó – ismertette a vezérigazgató, és bár a szülők politikai véleménye mindkét országban fontos, hazánk fiataljai számára meghatározóbbak szüleik politikai nézetei. Hozzátette: az amerikai fiatalok jobban adnak barátaik politikai véleményére, mint a magyarok.
Brent Buchanan végezetül elmondta, a logikai érvelés helyett sokkal inkább a fiatalok érzelmeikre kell hatni a politikai aktivitás ösztönzése terén.
A vezérigazgató prezentációja és az azt követő kerekasztal-beszélgetés után a magyarországi helyzetképet Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézet vezetője mutatta be.
A fiatalok politikai érdeklődésével kapcsolatos tendenciák a nagymintás ifjúságkutatás legfrissebb eredményei szerint egyértelműek, vagyis politikai érdeklődésük tartósan alacsony, a 2020-as adatok alapján a fiatalok 2,43 százaléka érdeklődik a politika iránt. A fiatalok 69 százalékának nincs olyan a környezetében, aki politikai véleményt nyilvánítana, vagyis politizáló barátaikból is kevés van. Azt látják maguk körül, hogy kortársaik sem igazán érdeklődnek.
Székely Levente egyetértett Brent Buchanannel abban, hogy a politikai érdeklődést elsősorban a családi környezet szabja meg, azonban kérdés, hogy ez a családi politikai szocializáció milyen irányban mutatkozik meg. Nyomokban lázadást mutathat a fiatalok politikai gondolkozása szüleikhez képest, többségük azonban legalább az egyik szülőjével egyetért a politikai kérdéseket illetően (több mint 50 százalék), a politikai kérdésekben többnyire harmónia van a fiatalok és szüleik között. A megkérdezettek többsége a szülei életeszményét elfogadja. Nehéz lázadásról beszélni, amikor a fiatalok 80 százaléka legalább részben elfogadja azokat az értékeket, amelyekben szüleik élnek és egyetértenek a politikai kérdésekben.
A politikáról való beszélgetés legfontosabb közege a magyar fiatalok számára család, kevésbé a kortárscsoport. Nemzetben gondolkodó, mérsékelt, inkább liberális kép rajzolódik ki a fiatalokról, akik megosztottan jobb, illetve baloldaliak.