Miniszterelnöki fizetés a törpepártban

Havonta nagyjából két és fél milliós fizetést kaphat az Európai Parlamenttől Gyöngyösi Márton, ami a különböző költségtérítésekkel, illetve juttatásokkal még nagyobb összeget jelent. Emellett a Jobbik új elnöke a pártvezetésért is kaphat pluszapanázst, így Gyöngyösi havi bevételei még a magyar miniszterelnöknek, valamint az Országgyűlés elnökének a fizetését is túlszárnyalhatják.

2022. 07. 08. 5:45
null
20190506 Budapest Cseh Katalin, a Momentum és Gyöngyösi Márton, a Jobbik EP-listavezetője sajtótájékoztatót tart EP-választás: az Európai Unió jövőjéről címmel az Országgyűlés Irodaháza előtt Fotó: Mirkó István Magyar Nemzet Fotó: Mirkó István
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős összegeket tehet zsebre Gyöngyösi Márton, a Jobbik újonnan megválasztotta elnöke, aki európai parlamenti képviselőként már eddig sem kereshetett rosszul. Jakab Péter pártbéli utóda EP-képviselői munkájával nagyságrendileg két és fél millió forintot keres. Bár azt nem tudni hivatalosan, hogy a Jobbik aktuális elnöke mekkora tiszteletdíjat kap a párttól, de könnyen elképzelhető, hogy Gyöngyösi Márton legalább annyit keres, mint a miniszterelnök vagy a házelnök. Ismert: a parlament a múlt hónapban döntött arról, hogy a jövőben a kormányfő havi illetménye megegyezik az Országgyűlés elnökének tiszteletdíjával, ami jelenleg 3,5 millió forint.

Gyöngyösinek amiatt sincs oka panaszra, mert a képviselői tiszteletdíjon felül az Európai Parlament további juttatásokat is biztosít a képviselőknek, így még nagyobb az összeg, amit a Jobbik elnöke Brüsszelből kap.

Az alapfizetést feljebb tornázhatják a képviselők a több mint százezer forintos napidíjjal, amely azért jár, ha Brüsszelben vagy Strasbourgban hivatalos munkát végeznek, vagy legalábbis aláírják a jelenléti ívet. Másrészt a képviselőknek az útiköltségeiket is megtérítik, mert az európai parlamenti ülések többsége Brüsszelben vagy Strasbourgban van. Emellett a távolság és az utazás időtartama függvényében átalányjuttatásban is részesülnek a további utazási költségek fedezéséhez, de a képviselőknek költségtérítést nyújtanak abban az esetben is, ha a munkájuk során saját tagállamukon kívülre kell utazni.

Az irodai költségeket is fedezi az EP, a képviselők pedig hivatalos ügyben Brüsszelben és Strasbourgban egyaránt használhatják a testület járműparkját, illetve az orvosi kiadásaik kétharmadának megtérítésére is jogosultak. Végkielégítések terén is bőkezű Brüsszel: a távozó képviselők jogosultak úgynevezett mandátum végével járó juttatásra, ami a rendelkezések szerint minden, a parlamentben töltött év után plusz egyhavi fizetés értékének felel meg.

Ha tehát Gyöngyösi úgy döntene, hogy az elnöki teendői miatt lemond a brüsszeli mandátumáról, a háromévnyi szolgálata után hét és fél millió forintot kaphatna kézhez. Egyelőre azonban nincs jele annak, hogy Gyöngyösi ott akarná hagyni a jól fizető EP-képviselőséget. Erre utal, hogy az újdonsült pártelnök a héten az Indexnek adott interjúban, amikor arról kérdezték, Brüsszelből lehet-e pártot vezetni, csak annyit felelt: ez „prioritások, munkaszervezés és elhatározás kérdése”.

Borítókép: Gyöngyösi Márton sajtótájékoztatót tart az Országgyűlés Irodaháza előtt (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.