A Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány és a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) által szervezett kedd délelőtti konferencián bemutatták a Család – Érték – Tér című könyvet. Az eseményen Fűrész Tünde, a KINCS elnöke elmondta,
Magyarországon továbbra is a családi értékek vannak a fókuszban.
A kötet egy hatvanezres kutatást mutat be, amely a magyar társadalom családdal kapcsolatos attitűdjét vizsgálja.
A kutatás szerint a magyarok alapvetően családpártiak és családbarátok, és legalább két gyerekben gondolkodnak
– jelentette ki Fűrész Tünde, majd hozzátette, hogy továbbra is a házasság a legnépszerűbb együttélési forma a magyarok körében.
Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár a bemutatón elmondott beszédében kifejtette, Magyarország egy családbarát ország, amelyet a kormány 2010 óta folyamatosan épít.
A magyar családtámogatás két pilléren nyugszik, az eszmén és az eszközrendszeren
– jelentette ki az államtitkár, majd hozzátette, hogy több mint harminc intézkedést foganatosítottak a több mint egy évtizedes kormányzás alatt.
Ezen intézkedések legfontosabb része az otthonteremtés, az anyagi biztonság garantálása, illetve a munka és magánélet egyensúlyának létrehozása.
A kontinens egyik legnagyobb otthonteremtési programját hoztuk létre a csokkal, amely januártól csok plusszá alakult. Az új családi otthonteremtési kedvezmény iránt pedig az adatok szerint rendkívül intenzív az érdeklődés.
– tette hozzá Hornung Ágnes, majd elmondta, hogy a statisztikák szerint a magyarok 81 százaléka hallott már a csokról, a megkérdezettek 94 százaléka szerint pedig támogatni kell a családok otthonteremtését.
A munka és a magánélet egyensúlyának létrehozásával kapcsolatban az államtitkár elmondta, jó példa erre a törekvésre a bölcsődefejlesztés, amelynek részeként az elmúlt évtizedben megduplázták a férőhelyeket, immár háromszor annyi településen érhetőek el ezek az intézmények, mint korábban.
Panyi Miklós államtitkár a beszédében úgy fogalmazott, hogy
nem lehet eleget beszélni a demográfiáról és családalaptásról.
A politikus szerint az ügyben rengeteg kihívással szembesülünk, ugyanis Európában 30-40 éve csökken a gyermekvállalási kedv, ami demográfiai egyensúlytalansághoz vezetett a kontinensen.
Nyugaton ezek a demográfiai gondok munkaerőpiaci egyensúlytalansághoz vezettek, ebből pedig gazdasági problémák fakadnak.
A stratégiai államtitkár szerint Magyarország a kontinens legerősebb és legkifinomultabb családtámogatását tartja fenn.