Fejér és Pest vármegye csatlakozásával már teljes lesz az új ügyeleti rendszer országos hálózata február 1-jétől – számolt be a Dunaújvárosi Hírportál. Mint azt Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője vázolta,
az új, egységes, államilag fenntartott alapellátási ügyelet célja, hogy kiszámíthatóbb, közvetlenül hozzáférhető és minőségileg is megfelelő ellátást kapjanak a betegek.
Felidézte, hogy az önkormányzatoknak egyre nagyobb nehézséget okozott az alapellátás finanszírozása, az egyéb kiadásaik mellett az egészségügyi béremeléseket nehezen gazdálkodták ki. Mindezeket a szempontokat összegezve született meg az a megoldás, hogy egységesítik az ügyeleti rendszert, a kormány pedig az OMSZ-t bízta meg a feladattal.
A lap emlékeztetett arra is, hogy még az országos szintű bevezetést megelőzően egy évig tesztelték az új rendszert Hajdú-Bihar vármegyében. Ez idő alatt megtapasztalhatták, hogy adott periódusokban általában mire van szükségük a betegeknek. Azt látták, hogy 16 és 22 óra között többségében olyan problémákkal keresik fel az ügyeletet a betegek, amelyeket a háziorvos oldana meg, például receptfelírás, beutaló kérése, majd 22 óra után jellemzően akut vagy sürgősségi ellátást igénylő panaszokkal fordulnak az ügyelethez. A betegek szükségleteihez igazodva pedig kialakították az ügyeleti rendszert.
Hogyan működik az ügyeleti rendszer a gyakorlatban?
Mint arra felhívták a figyelmet, az első és legfontosabb új információ, amit mindenkinek érdemes feljegyeznie, az a 1830-as központi telefonszám. Mindenképpen kiemelendő, hogy az alapellátást elsődlegesen továbbra is mindenkinek a saját háziorvosa rendelési idejében kell igénybe vennie, hiszen az ügyelet a hirtelen fellépő panaszok esetére van, illetve ha olyan probléma adódik, amelynek megoldása nem várhat a következő rendelési időig.
Fejér vármegyében hét településen fog működni ügyeleti központ: Bicskén, Enyingen, Móron, Sárbogárdon, Velencén, Székesfehérváron és Dunaújvárosban hétköznapokon 16 és 22 óra között, hétvégén és ünnepnapokon 8 és 14 óra között.
Ezen felül éjszakai orvosi ügyeletre továbbra is lehetőség van Dunaújvárosban és Székesfehérváron, hiszen hétköznapokon 22 és 8 óra között, hétvégén és ünnepnapokon 14 és 8 óra között fogadják a betegeket. Viszont nem kell azonnal az orvosi ügyeletre rohanni, hanem mint azt Győrfi Pál javasolta, először is hívják a betegek a központi számot, az 1830-at, ahol szakorvosokkal lehet konzultálni, így akár már telefonon választ kaphatnak a felmerült kérdésre, például hogy egy adott gyógyszert beszedhet-e a beteg.
Ha a beszélgetés alapján kiderül, hogy súlyos a beteg problémája, akkor házhoz riasztják hozzá a mentőt vagy az ügyeleti kocsit, tehát nem kell a bejárással bajlódni, hanem életveszély esetén azonnal viszik a beteget a kórházi ellátásra. Mindezek természetesen nemcsak a felnőttekre vonatkoznak, hanem a gyermekekre is. Az új alapellátási ügyeleti rendszer előnyei közt szerepel az is, hogy adott esetben tehermentesíthető vele a kórházak sürgősségi osztálya, illetve gyorsabb megoldást kaphatnak a problémáikra a betegek – ismertette a lap.