A Mutyiházának elnevezett pécsi polgármesteri hivatalban a technika ördöge mellett a baloldaliak dupla szünetkérése miatt érdemben alig-alig haladt a keddi közgyűlési munka. A szünetek előtt pedig a balliberális országgyűlési képviselő, Mellár Tamás, a Mindenki Pécsért Egyesület volt elnöke, Péterffy Attila korábbi támogatója ment neki a városvezetésnek a civilek panaszait tolmácsolva – olvasható a Baranya vármegyei hírportál, a Bama cikkében.
A baloldali politikus parlamenti képviselőként kért szót kedden, és arról beszélt, hogy az elmúlt hetekben több civil szervezet és pécsi polgár is megkereste, akik azt panaszolták neki, hogy baj van a pécsi civil koncepció megvalósításával. Bár többször is próbálták szóvá tenni mindezt, de nem jutottak el az illetékesekhez, ezért ment el a közgyűlésre, hogy hátha így már eljut az illetékeshez, tehát nem a saját tapasztalatait, hanem a civilek panaszait tolmácsolja, tette hozzá.
– A 2021-ben elfogadott civil koncepcióval hamar problémák adódtak, ezért 26 civil szervezet levélben kérte egy civil fórum összehívását 2022-ben, a gyűlésen sok-sok ígéretek kaptak, például azt, hogy munkacsoportokat hoznak létre, de ez ügyben nem történt semmi
– mondta. – 2023 decemberében volt egy másik meghallgatás éppen Mikuláskor, aminek nem volt jó az előkészítése és gyér is volt az érdeklődés. Lényegében a civilek szerint két év alatt nem történt semmi.
Mellár Tamás hozzátette: az ígéretekkel ellentétben civil adatbázist és portált sem hoztak létre, a civilek napját sem valósították meg, ahogy Empátia-díj sincs, valamint az önkormányzati médiumokban a beígért civil rovat létrehozása sem történt meg. Felmerült panaszként, hogy a civil szervezeteket nem tekintik partnernek, a véleményeiket nem veszik komolyan, és az önkormányzat a civilekkel való koordinációt kiszervezte egy közvetítő szervezetnek.
Ez utóbbi kijelentés azért is érdekes, mert jelenleg bruttó félmilliót kap a városházi civil tanácsnok, Kunszt Márta (DK), és a civil területnek van felelős alpolgármestere is, Zag Gábor (DK) személyében.
Kővári János, az ÖPE–KDNP frakcióvezetője szerint Mellár szavaiból kiderült, hogy
a városvezetés nem tartotta be az ígéreteit, ezért is kérdés, hogy miért van szükség civil tanácsnokra havonta több százezer forintért.
Zag Gábor úgy reagált, hogy „ők partnerként tekintenek a civilekre és több fórumot is szerveztek”, de felé ezek a jelzések nem jutottak el, szerinte „nem igaz, hogy nincs kapcsolattartó a civilekkel, mert éppen ő az, és 104 civil szervezetet fognak támogatni”.
Péterffy Attila pécsi polgármester érdemben nem válaszolt a felvetésekre. Azt közölte, hogy „elindult a kampány, és most figyeljük a nem valódi érveket” és „hirtelen meghallotta a civilek hangját” Mellár Tamás.
Kunszt Márta azt mondta, hogy „kétszer is kikérték a civilek véleményét, de nem tehetnek arról, hogy csak egyetlen pályázó érkezett a szóban forgó koordinátori szerepre”.
– Természetesen mindent ki lehet forgatni, de időarányosan teljesítették a koncepcióban foglaltakat, munkabizottságok létrehozása folyamatban van
– tette hozzá a DK-s politikus.
Mellár egyébként próbált válaszolni, de hiába jelentkezett, nem kapott már szót Péterffytől. Mint ismert, Mellár volt az, akinek szervezete, a Mindenki Pécsért Egyesület 2019-ben indította el Péterffy Attilát a polgármester-választáson.
A balliberális politikus akkor és ahogyan most is, Gyurcsány Ferenc és az MSZP jelöltje volt, de egy civil szervezet mögé bújt.