Az életével játszhat, aki nem vigyáz, mit rak a kályhába

Évente tizennégyezernél is többen halnak meg idő előtt légszennyezés miatt.

Forrás: Agroinform2024. 10. 24. 7:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly egészségkárosító hatást hordozhat magában, ha nem olyan anyag kerül a kályhába, kandallóba vagy kazánba, amely fűtésre maradéktalanul alkalmas – írta a Greendex.hu cikke alapján az Agroinform.

A hagyományos tüzelőanyagok mellett sokan a háztartási hulladékot is elégetik, hiszen így kevesebb fogy a tüzelőanyagból. Ezzel viszont sokkal több bajt okozunk, mint gondolnánk, amellett, hogy a ezeknek az anyagoknak a fűtési értéke is elmarad az elégségestől.

Beszédes statisztika emellett az is, hogy 

az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2017. évi levegőminőségi jelentése szerint Magyarországon évente több mint 14 ezer ember idő előtti halálát okozza a légszennyezés

– mutatott rá az Agroinform.

Ezekkel ne tüzeljünk

  • Műanyagok – a mai napig vannak, akik akár a PET-palackot is bedobják a tűzbe, azonban a műanyag égésekor rendkívül mérgező anyagok szabadulnak fel, amelyek egészségkárosodást, vagy nagy koncentrációban akár azonnali halált is okozhatnak.
  • Textilek – számos ilyen anyag műanyagokat is tartalmaz, nem beszélve a rajtuk található gombokról, cipzárakról, amelyek égése során rengeteg káros anyag szabadul fel.
  • Parketta, bútorlap, gumi – nem minden faanyag alkalmas fűtésre, a festék, ragasztó és egyéb hozzáadott anyagok szintén nagy veszélyt jelentenek égetés után a levegőbe kerülve.
  • Fáradt olaj – A használt kenőolaj veszélyes hulladéknak minősül. Elégetése során klór és kén keletkezik, amelyek nagy mértékben szennyezik a levegőt. Ugyanakkor érdemes kiemelni, létezik fáradtolaj-kályha is, amelyben biztonságosan megoldható a motorgépolajjal, váltó-, illetve hajtóműolajjal, trafóolajjal és hidraulikaolajjal való fűtés is.
  • Papírból sem minden kerülhet be: a papír gyakran segít a begyújtáskor, de nem mindegy, milyet használunk. Amennyiben a papír kezelve van, műanyagrészecskéket, festéket és más anyagokat is tartalmazhat, mely anyagok az égés során károsítják a környezetet és egészségünket. Az ilyen típusú papírokat a szelektív hulladékgyűjtés során dobjuk a megfelelő tárolóba. Habár a kezeletlen papír, hullámpapír vagy karton nem okoz gondot, ha bekerül a kályhába, ráadásul még a fűtőértékük is magas, eltüzelésük hatékonysága nem arányos az újrahasznosítási értékükkel, és nagyon sok hamu is keletkezik elégetésük után.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.