– A birodalom nem segíteni akar Ukrajnán, hanem gyarmatosítani akarja – jelentette ki közösségi oldalára felöltött videójában Orbán Viktor. A miniszterelnök az ünnepi beszédéből emelt ki egy jelenetet, amelyben az Európai Unió háborúpárti politikáját kritizálja. – Európa urai úgy döntöttek, Ukrajnának folytatnia kell a háborút. Kerül, amibe kerül, majd kap cserébe gyors uniós tagságot a mi pénzünkön – fogalmazott.
Mint mondta, erre egyetlen választ lehet adni: „Uniót, de Ukrajna nélkül.” Emlékeztetett: a háborúról nem kérdezték meg a magyarokat, de Ukrajna uniós tagságáról nem tudják nem megkérdezni, Magyarország nélkül nincs európai döntés.
„Egy éve az volt a kérdés, akarunk-e meghalni Ukrajnáért. Most az a kérdés, akarunk-e belerokkanni Ukrajna csatlakozásába. Kedves barátaim, irány a véleménynyilvánító szavazás!”
– hangoztatta.
Mint arról lapunk is beszámolt, Orbán Viktor ma reggel meghirdette 12 pontját, melyben Ukrajna uniós csatlakozása is meg van említve: „Uniót, de Ukrajna nélkül.” Emlékezetes, március 6-án rendkívüli csúcstalálkozót tartottak Brüsszelben, amelynek középpontjában Ukrajna uniós csatlakozása és Európa védelmi stratégiája állt. Orbán Viktor a tanácskozás után kifejtette aggályait Ukrajna esetleges EU-tagságával kapcsolatban, szerinte a csatlakozás komoly gazdasági és biztonsági kockázatokkal járna Magyarország számára mind politikai, mind gazdasági szempontból.
A kormány ezért úgy döntött, véleménnyilvánító szavazást indít Ukrajna uniós csatlakozásáról. A választópolgároknak egy szavazólapot postáznak. A kormány tervei szerint április 5-e és 10-e között kezdődik a kézbesítés, és május 20-ig mindenki meg is kapja a szavazólapot.
A szavazólapon egyetlenegy kérdés fog szerepelni: Támogatja-e ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen? Igen vagy nem?
Szavazni ugyanúgy lehet, ahogy egy országgyűlési választáson az igen vagy a nem válasz fölötti körbe írt X-szel. A szavazólap biztonsági papíron lesz, nem fénymásolható, nem sokszorosítható. A szavazólapot ingyenes válaszborítékban lehet majd visszaküldeni a kormánynak. A szavazatokat közjegyző jelenlétében összesítik majd.