Beszabadultak a nyílt pályára a vasúti kocsik, végül villamossal ütköztek Miskolcon

Másodfokon bűnösnek mondta ki a vonatvezetőt az elszabadult lillafüredi kisvasút ügyében a közlekedés biztonsága ellen gondatlanságból elkövetett veszélyeztetés vétségében a Miskolci Törvényszék, ezért őt két évre próbára bocsátotta, megváltoztatva az elsőfokú ítéletet – közölte a bíróság sajtóosztálya kedden az MTI-vel.

Forrás: MTI2025. 05. 13. 12:12
illusztráció Fotó: Vajda János Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első fokon eljáró Miskolci Járásbíróság ítéletében megállapított tényállás szerint 2018. június 11-én a Majláth telephely fővágányán egymáshoz kapcsolva hátrahagyott és leállított, egyenként tíz tonna súlyú vasúti kocsik légfékrendszeréből elszökött a levegő. Emiatt azok az enyhén lejtős pályaszakaszon elindultak, a vágányzáró sorompó használatának hiányában áttörték a telephely zárt kapuját, és a nyílt vasúti pályára jutva – a mintegy két kilométeres útszakaszon óránkénti húsz–negyven kilométeres sebességre felgyorsulva, majd kitörve az ütközőbakot – végül nekiütköztek egy miskolci villamosmegállóból éppen induló villamosnak.

A balesetben a villamos egy utasa nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett, de az ütközés veszélyeztette a villamosvezető, valamint a közlekedők életét és testi épségét is. A járásbíróság a szakértői vélemény alapján azt mondta ki, hogy nem volt konkrétan szabályozva a kisvasutat üzemeltető vállalatnál az egyes dolgozók pontos feladatköre, a munkavállalók szokásjog alapján végezték feladataikat, ezért a vádlottak büntetőjogi felelőssége nem volt megállapítható. Emiatt a vonatvezetőt és a forgalmi szolgálattevőt bizonyítottság hiányában, míg a tartalékos mozdonyvezetőt bűncselekmény hiányában első fokon felmentették.

Az elsőfokú döntést megváltoztatva a Miskolci Törvényszék az elsőrendű vádlottat bűnösnek mondta ki a közlekedés biztonsága ellen gondatlanságból elkövetett veszélyeztetés vétségében, ezért őt két évre próbára bocsátotta, egyebekben a járásbíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokon eljáró tanács azt állapította meg, hogy a kézifék kizárólag emberi magatartásra, mulasztásra visszavezethető okból oldhatott fel, az elsőrendű vádlott mulasztása, a kézifék nem teljes betekerése, behúzása okozta a légfékrendszerből a levegő távozását, ami azután a baleset kiváltó oka lett. Az ítélet nem jogerős.
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.