Javában tart a konzultáció, hamis zöldígéretek ellen lép fel a kormány

Tovább szigorítaná a megtévesztő környezetbarát állításokat használó vállalkozásokkal szembeni fellépést a kormány: az online fogyasztóvédelmi konzultációban erre is választ várnak a lakosságtól. Mint kiderült, az EU-ban minden második termékről hamisan állítják, hogy „zöld”.

2025. 05. 17. 7:50
illusztráció Fotó: Beres Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már javában tart a kormány online fogyasztóvédelmi konzultációja, amelyről lapunk korábban már beszámolt. Akkor kiemeltük: a tizenkét kérdés többek között az online csalásokkal, trükkös akciókkal és a légiutasjogok szigorításával is foglalkozik. A konzultáció május 23-ig tölthető ki a fogyved.kormany.hu oldalon, és a válaszokat a szabályozás átalakításánál is figyelembe veszik.

A mostani kampányban külön figyelmet kapnak a zöld, öko, bio és hasonló hangzatos, de gyakran megalapozatlan állítások. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára az Origónak nyilatkozva kiemelte: a megtévesztő környezetbarát jelölések mára súlyos fogyasztóvédelmi és versenyjogi problémát jelentenek.

– A fogyasztó igyekszik tudatos döntést hozni, ám valójában olyan terméket vásárol meg, amellyel átverték – mondta az államtitkár. Szerinte így nemcsak a vásárlót csapják be, de a piacon is torzul a verseny: a valóban környezetbarát gyártók hátrányba kerülhetnek, miközben a megtévesztő cégek előnyhöz jutnak.

Egy uniós felmérés szerint az Európában forgalmazott termékek és szolgáltatások fele esetében alaptalanul hivatkoznak zöldtulajdonságokra. – Előfordul, hogy egy gyártó olyan díjat vagy védjegyet tüntet fel, amelynek valójában nincs birtokában, vagy félrevezetően fogalmaz az ökológiai jellemzőkről – figyelmeztetett Raisz Anikó. Kiemelte: sokszor csak egyetlen gyártási lépést tesznek zölddé, a teljes folyamat viszont környezetszennyező marad.

A hatósági fellépés erősítését ezért is tartja indokoltnak az Energiaügyi Minisztérium. Raisz Anikó szerint fontos, hogy a fogyasztók megbízható védjegyek – például a magyar környezetbarát termék tanúsítvány vagy az EU-s ökocímke – alapján tájékozódhassanak.

– Nem elég a reklámoknak hinni – jegyezte meg. Azt is hozzátette: a jövő szempontjából döntő, hogy a fogyasztás irányát valóban a környezetkímélőbb termelés felé tudjuk terelni.

A konzultáció másik, környezetvédelmi vonatkozású kérdése az emberekre vagy a természetre veszélyes termékek árusításával foglalkozik. Ebben a témában május elsejével már meg is emelkedtek a környezetvédelmi bírságok, de a kormány kíváncsi arra is, hogy a lakosság támogatná-e a még szigorúbb fellépést a szabályszegőkkel szemben.

Ahogy azt már korábban is hangsúlyoztuk: a fogyasztóvédelem közérdek, amely az emberek biztonságát, a családok védelmét és a tisztességes vállalkozások támogatását szolgálja. Mint Nyitrai Zsolt főtanácsadó korábban elmondta: mindenki fogyasztó, ezért a kormány a döntéseit párbeszédre, társadalmi konzultációra építi. A mostani kérdésekre adott válaszok is a szabályozások átalakításának alapjául szolgálnak majd.

Közös ügyünk a fogyasztóvédelem🛡🛒🇭🇺

BRÉKING💥 Fogyasztóvédelmi konzultációt indít Magyarország Kormánya.🛡🛒🇭🇺 https://fogyved.kormany.hu 📲Részletek a videóban: ⬇️

Posted by Nyitrai Zsolt on Sunday, April 6, 2025

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Béres Attila)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.