Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke szerdai sajtótájékoztatóján közölte: 24 960-an tették le a munkát szerdán, összesen 1185 intézményben volt sztrájk, de ez a létszám még nőhet, mivel még folynak be az adatok.
Szavai szerint voltak olyan iskolák, ahol 100 százalékos volt a részvétel a megmozdulásban: minden oktató vállalta a sztrájkot, és a szülők maguk gondoskodtak a gyermekek felügyeletéről.
Ugyanakkor volt olyan budapesti intézmény, ahol csupán egyetlen tanuló volt bent, a polgármesteré – emelte ki Gallóné. Neki minden órát megtartottak.
Azt, hogy a sztrájk eredményes volt-e, a későbbi tárgyalások fogják majd eldönteni, de mindenképpen sikeresnek mondható a megmozdulás, hiszen nagy ellenszélben kellett megszervezni – mondta, hozzátéve: a mai nap üzenete az összetartás és a szolidaritás volt.
Budaörsön, a Herman Ottó általános iskolában a tanárok 80 százaléka sztrájkolt, a Csillagfürt óvodában pedig 90 – jelentette tudósítónk. Az önkormányzat képviselő-testületi ülését megszakítva ötperces szolidaritási akciót tartott. Arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy szeretné, ha az oktatási intézmények újra önkormányzati kézbe kerülnének.
A Herman Ottó-iskola igazgatója elmondta: amióta a Klik átvette az intézményt, nincsenek fejlesztések. Az önkormányzat azt közölte, hogy évente százmilliós nagyságrendű támogatást ad az intézményeknek az állami finanszírozáson felül. Az óvodában és az iskolában is volt néhány gyerek, utóbbiban 18, nekik biztosították a felügyeletet.
Mint megtudtuk, a Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium pedagógusainak 95 százaléka vett részt a megmozdulásban. A diákok közül mindössze négyen jelentek meg az intézményben, a szülők számukra kértek felügyeletet és étkezési ellátást, amit az intézményben biztosítottak.
A pedagógusok sztrájkbizottsága korábban azt is kezdeményezte, hogy az egész napos munkabeszüntetés mellett délben öt percre országszerte „álljon le az élet”.
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) az Eötvös téren szervezett szolidaritási találkozót. Földiák András, a SZEF elnöke az eseményen azt mondta: ma szakmai felkelés indult. Szavai szerint probléma, hogy Magyarországon nincs megfelelő közoktatás és szociális biztonság. Nagy Viktória, a SZEF ifjúsági tagozatának elnöke ezután felolvasta a pedagógusok sztrájkbizottságának követeléseit.