Íme a Graham-keksz története!

Tudta, hogy a 19. században bujaság ellen ajánlották a Graham-keksz fogyasztását?

null

Sylvester Graham (1795–1851) a hetednapi adventista egyház lelkészeként önmérsékletre buzdította híveit. Úgy hitte, hogy a teljes kiőrlésű lisztből készült ételek és a friss zöldség, gyümölcs fogyasztása, valamint a hús és a fűszerek mellőzése, illetve a mértékletes táplálkozás nemcsak egészségessé tesz, hanem gátat vet a „tisztátalan gondolatoknak” is.

1837-ben – az első dietetikai tanácsadóként – a The Graham Journal of Health and Longevity hasábjain összefoglalta táplálkozási és életvezetési tanácsait:

a kenyeret finomítatlan lisztből kell készíteni, csak 12–24 órája sütött kenyeret együnk, a zöldségek és a gyümölcsök legyenek a legfőbb ételek, vaj helyett ajánlatosabb inkább tejszínt használni, friss tej, sajt és tojás fogyasztása mértékkel engedélyezett, az ételt jól meg kell rágni, a húst és a halat jobb lenne elhagyni, kerülni kell a zsíros, dús mártásokat és a fűszeres ízesítőszereket,

tiltott mindenféle izgatószer (tea, kávé, bor, almabor, sör, dohány stb.) fogyasztása, a legjobb ital a tiszta lágy víz, a nap utolsó étkezése legyen könnyű és történjen meg 3-4 órával a lefekvés előtt,

két étkezés között ne együnk, kerüljük el a túl sok evést, gyógyszerfogyasztáskor ne igyunk alkoholt, mintegy 7 órát aludjunk naponta jól szellőztetett helyiségben, kerüljük a szoros ruházatot, akár naponta fürödjünk langyos vagy hideg vízben, végezzünk testmozgást a szabad levegőn.

Sylvester Graham úgy hitte, hogy a teljes kiőrlésű lisztből készült ételek fogyasztása gátat vet a „tisztátalan gondolatoknak” is

A testi vágyak (bujálkodás, önkielégítés) fékezésére alkotott diétája magas rosttartalmú ételekre épült, továbbá 1829-ben kikísérletezte a róla elnevezett speciális lisztet.

Ebben és a teljes kiőrlésű lisztekben az a közös, hogy a gabonaszem valamennyi részét (héj, magbelső, csíra) tartalmazzák. A különbség abban rejlik, hogy a búzából darálással készülő enyhén mogyorós, édeskés ízű Graham-lisztnek nagyobb a szemcsemérete, mint a teljes kiőrlésű rozs- vagy tönkölylisztnek. Ennek következtében lassabban emésztjük meg és később éhezünk meg a fogyasztása után.

A Graham-lisztnek a többi liszthez viszonyítva magasabb a vitamin-, ásványianyag- és rosttartalma. Süteményekhez, kelt tésztához egyaránt kiváló, mert magas a sikértartalma.

Graham annyira hitt tanaiban, hogy piacra dobta a Graham-kekszet, ami nem volt ízes, sem zsíros vagy állati eredetű – és minden értelemben segített tisztának maradni. Főleg fiatal fiúknak ajánlotta, továbbá azoknak is, akik házasok voltak ugyan, de a megengedhetőnek tartott havi egy összebújás mellett bűnös módon többre vágytak.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.