A szocialista tömeggyártás emlékei Hódmezővásárhelyen

Legtöbbször civil felajánlások segítségével gyarapszik a vá­sárhelyi közgyűjtemény.

null

Egy adatközlő házaspárhoz időről időre visszatér Terendi Viktória néprajzkutató, a Tornyai János Múzeum munkatársa, hogy a szülői és nagyszülői hagyatékból fennmaradt szocialista holmikból válogasson. Ezúttal kifejezetten az 1950-es és 1980-as évek közötti időszakra koncentrál.

Ahogy mondta: ritka az ilyen rendszerezett és szép állapotú gyűjtemény. Az örökösök gyakran dobják szemétbe a használhatatlan, felesleges eszközöket. A korszak, főként tömegtermelésben gyártott használati és dísztárgyait rendre alábecsülik, azok esztétikailag és minőségileg sem érik el a kézműves termékek nívóját. Ugyanakkor a jelenkori múzeológiában kö­vetni kell az idő haladását.

Letűnt korok tárgyait és történeteiket gyűjtik Vásárhelyen.
Fotó: DÉLMAGYAR.HU/TÁBORI SZILVIA

A vásárhelyi kertvárosi csa­ládi ház külön szobájában őr­­zik a régmúlt emlékeit, szinte egészen az 1920-as évekig.

Három gyereknek és a ta­­nyás béresként dolgozó szülőknek egy szekérre kellett felférnie, amikor másik tanyához vonultak. Mindenkinek volt egy étkészlete, egyetlen fazék, lábas és szűrő, abban kellett megoldani a főzést. Később megváltoztak a munkakörül­mények, a téeszesítéssel megváltozott a világ: 1967-ben előbb szülei, majd nagyszülei költöztek be tanyáról a városba, onnantól a tömegtermék olcsósága meghatározta a mindennapokat – mesélte a tulajdonos.

Azt már Terendi Viktória magyarázta a holmik között ku­­tatva, hogy a vagyonosodással, a helyzethez alkalmazkodva használták ki akkoriban az újfajta lehetőségeket. A szocialista korszakra jellemzően sok különbséget összemosott a rendszer, éppen ezért felértékelődtek a tárgyakhoz köthető egyéni történetek – olvasható a Délmagyar.hu portál cikkében.

Az eredeti cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.