Főleg leendő zeneművészeket képez a szegedi Vántus

Az idén virtuá­lisan tudtak nyílt napokat tartani, és az oktatás is online zajlik az intézményekben.

null

Az SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnázium, bár jelenlegi formájában 2004-ben lett megalapítva, a nagy múltú szegedi középfokú zeneoktatás jogutódja, így története 1952-ig nyúlik vissza. Az intézmény 2005 óta gyakorló iskola: az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar hallgatói itt végzik tanítási gyakorlatukat. Szeptemberben két osztály indítását tervezik, a művészeti szakgimnáziumokra vonatkozó előírások alapján maximum 16-16 fős osztálylétszámokkal – olvasható a délmagyar.hu oldalon.

A Vántusban bármilyen klasszikus hangszer, illetve magánének tanulása választható.
Fotó: Frank Yvette / Délmagyar.hu

Újvári István intézményvezető elmondta, az intézményben bármilyen klasszikus hangszer, illetve magánének tanulása választható.

– A szakmai tárgyak között van kamarazene, korrepetíció, kötelező zongora, szolfézs, zeneelmélet, zenetörténet, zenekar és kórus. Mindezek mellett természetesen tanulják a diákok a kötelező érettségi tárgyakat – idegen nyelv az angol –, valamint művészeteket, digitális kultúrát, komplex természetismeretet és testnevelést

– sorolta az intézményvezető.

A négy plusz egy éves képzési struktúrában érettségit szereznek a diákok, mely egyenrangú bármelyik középfokú oktatási intézményben megszerezhető érettségivel.

– Ezt követően lehetőség van 13. évfolyamon folytatni a középiskolai tanulmányokat az iskolánkban, mely klasszikus zenész szakképesítésnek megfelelően klasszikus zenész (a hangszer megjelölésével)- magánénekes OKJ-vizsga megszerzésére irányul

– tette hozzá Újvári István.

A felvételi hangszeres és szolfézs-képességfelmérésből áll

A központi írásbeli vizsga megírására az ebbe az intézménybe jelentkezők számára nem volt elvárás, előzetes zenei képzettségre viszont szükség van. A Vántus iránt érdeklődőknek egyébként érdemes részt venniük a 2016 óta minden évben megrendezésre kerülő Csongrádi Zenei Táborban, melyet az iskola szervez 12–14-éves, klasszikus zenét tanuló gyermekek számára.

Sokan ugyanis az itt szerzett tapasztalatok után választják ezt az intézményt középfokú továbbtanulásuk helyszínéül. Az iskolában végzett tanulók 90-95 százaléka egyébként jellemzően egyetemek zeneművészeti karain, illetve a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanul tovább, de több diák választott már neves külföldi zeneművészeti felsőoktatási intézményt is – írja az oldal.

Napirenden van az iskola fenntartóváltása

Az intézményvezető elmondta,

– Előzetes egyeztetések szerint új fenntartónk a Szent Gellért Katolikus Iskolai Főhatóság lesz. A váltás dátuma annak függvényében realizálódhat, hogy mikorra készül el az elhelyezésünkre szánt patinás Tóth Péter Palota felújítása, átalakítása

– tájékoztatott.

Timár Kriszta

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról számoltunk be, hogy megújulhatnak a villámárvizekben tönkrement dél-zalai tavak. A nyári villámárvizekben megsérült helyi tavak helyreállítására Surd, Liszó és Zalamerenye is kapott anyagi támogatást.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.